fbpx

EFT (Duygusal Özgürleşme Tekniği)

EFT (Emotional freedom techniques / Duygusal özgürleşme tekniği) hayat içerisinde bedenimizde biriken duygusal yüklerden kurtulmamızı sağlar. EFT Tekniği hem uygulaması kolay hem de etkili bir teknik olmasıyla ön plana çıkmaktadır. Bu içeriği Duygusal Özgürleşme Tekniği (EFT) hakkında rehber olması düşüncesiyle hazırladım. içeriğime gelin birlikte göz atalım.

EFT Yöntemi Nedir?

EFT yöntemi iğnesiz akapunktur yöntemi olarak da bilinen bir tekniktir. Vücudumuzu çevreleyen enerji noktalarını uyarmayı temel alır. Bu sayede bu enerji noktalarında biriken fiziksel gerginlik azaltılır. Tüm fiziksel, zihinsel, ruhsal sorunların, hastalıkların altında, enerji sistemimizdeki tıkanıklıklar yatar. EFT, bu tıkanıklıkların ortadan kaldırılmasında kullanılan bir yöntemdir…

EFT Tekniğinin Tarihçesi

EFT’nin tarihçesi yüz yıllar öncesi geleneksel Çin tıbbındaki Akapunktur yöntemine dayanır. Bunun yanında EFT’nin sistemleştirilmesi 1980’lerin başlarında olmuştur. EFT, Psikolog Dr. Roger Callahan tarafından sistemleştirilmiştir.
Dr. Callahan bir danışanıyla su fobisini yenmek için yaptığı çalışmalar esnasında EFT’yi keşfetmiştir. Dr. Callahan, seans içerisinde danışanının mide bulantısının bazı akapunktur noktalarını uyararak geçtiğini fark etmiştir. Bu yöntemi sistemleştiren Dr. Callahan bu konuda eğitimler vermiştir. Eğitimlere katılan NLP uzmanı Gary Craig, Callahan’ın yöntemini daha da geliştirmiştir. Günümüzde kullandığımız şekliyle EFT tekniği bu sayede ortaya çıkmıştır.

Eft Tekniği Bilimsel mi?

Evet, EFT bilimsel bir tekniktir. EFT tekniğinin etknliği özellikle Amerikan ve Avusturalyalı bilim insanlarınca incelenmiştir. Araştırmalarda EFT uygulamasının özellikle fobilere yönelik son derece etkili bir teknik olduğunu götermiştir. Yine Amerika da travma tedavisinde EFT tekniğinin etkinliği araştırılmış ve son derece olumlu sonuçlar elde edilmiştir. Farklı araştırmalarda epilepsi hastası çocuklar üzerinde EFT uygulamasının ciddi faydalar sağladığı da görüşmüştür.

EFT Uygulaması Vuruş Noktaları
EFT Uygulaması Vuruş Noktaları

Eft Tekniği Faydalı mı?

Duygusal Özgürleşme (EFT) tekniği hiç bir yan etkisi olmayan bir tekniktir. Yapılan araştırmalar aynı zamanda son derece faydalı bir teknik olduğunu göstermektedir. Hem uygulamasının kolay olması hem de hızlı ve etkili sonuçlar vermesiyle EFT faydalı bir yöntemdir.

EFT Duygusal Özgürleşme Tekniği Nasıl Yapılır?

EFT kişinin bir uzman eşliğinde ya da kendi kendine yapabileceği bir tekniktir. Vücut üzerindeki bazı enerji noktalarını uyararak uygulanır. Uygulama esnasında üzerinde çalışılan soruna odaklanmak da önemlidir. Bilinç ve bilinçaltının üzerinde çalışılan konuya odaklanması için tekrarlı ifadelerden yararlanılır.

EFT tekniği ile ilgileniyorsanız NLP (Neuro Linguistic Programming) de ilginizi çekebilir. NLP ile ilgili içeriklerimi incelemek için https://www.oguzbal.com.tr/nlp/ sayfama göz atabilirsiniz.

EFT Çalışması Nedir?

Yukarıda da belirttiğim gibi bir tür iğnesiz akapunktur yöntemidir. Belirli enerji noktaları uyarılarak vücutta biriken duygusal yükün boşaltılması sağlanır. Bunun için EFT uygulama prosedürü izlenir. Üzerinde çalışılan konuya göre çok sayıda (tekrarlı) EFT seansı uygulamak gerekebilir.

Eft Vuruş Noktaları Nelerdir?

8 adet vücut üzerinde, 5 adet sağ ve 5 adet de sol elde olmak üzere toplam 18 EFT vuruş noktası vardır. Gelin şimdi bu noktalara hızlıca bakalım:

 • Başın üstü ya da tepe noktası
 • Kaşların birbirine yakın olduğu yer. İki kaşın başlangıç noktası.
 • Kaş bitişi ile göz kenarındaki kemiğin üst tarafı.
 • Gözünüzün altında bulunan kemiğin tam ortası.
 • Burun ile üst dudak arası.
 • Alt dudak ve çene arası.
 • Köprücük kemiğiniz ile göğüs kafesininin kesişim noktası.
 • Koltuk altından 3-4 parmak aşağısı
 • Başparmak ucu ile tırnağın kesişim noktası
 • İşaret parmağı ucu ile tırnağın kesişim noktası
 • Orta parmak ucu ile tırnağın kesişim noktası
 • Serçe parmak ucu ile tırnağın kesişim noktası
 • Son olarak karate kesme noktası. Gamet noktası olarak da bilinir. Elin hemen yan tarafında bulunur.
EFT Vücut Vuruş Noktaları
EFT Vücut Vuruş Noktaları
Kaynak: sayginnlp.com

Eft Eğitimini Kimler Alabilir?

İsteyen herkes EFT uygulamayı öğrenebilir. Ancak tavsiye edilen EFT ile ilk kez tanışıyorsanız bir uzman eşliğinde uygulamanızdır. Bir uzman eşliğinde EFT tekniğini iyice öğrendikten sonra kendinize her zaman uygulayabilirsiniz.

Temel EFT Eğitimi

EFT tekniğini kendinize uygulamanız için verilen bir eğitimdir. Genellikle 3-4 saat civarı bir eğitim ile EFT tekniğini öğrenmeniz mümkündür. Ancak başkalarına EFT çalışması uygulamak isterseniz mutlaka EFT uzmanlık eğitimi almalısınız.

EFT Uzmanlık Eğitimi

Temel EFT eğitiminin üzerine alabileceğiniz bir eğitimdir. Başka kişiler üzerinde EFT uygulaması yapabilmenizi sağlar. EFT uygulayıcılık eğitimi olarak da bilinir. Duygusal özgürleşme tekniği uygulaması basit bir tekniktir. Bunun yanında üzerinde çalışılacak sorunu doğru tespit edebilmek önemlidir. Üzerinde çalışılacak olan sorunu bir havuza benzetelim. Havuzdaki suyu boşaltmak sorundan kurtulmamızı sağlayacak. Ancak eğer açık olan çeşmeleri kapatmazsanız havuz boşalmayacaktır. Yani sorundan kurtulmak için beslendiği kaynaklar üzerinde de çalışılmalıdır. EFT uzmanlık eğitimi size bu kaynakları tespit edebilme yetkinliği sağlar.

EFT Eğitimi Fiyatları

EFT eğitim ücretleri ile ilgili bir standart yoktur. Temel eğitim için 2022 yılı güncel eğitim fiyatları 500₺ ile 1500₺ arasında değişmektedir. EFT uzmanlık eğitimi fiyatları ise 3000₺ ile 6000₺ arasında değişiklik göstermektedir.

 

EFT Eğitimi almak istiyorsanız hemen Whatsapp üzerinden iletişime geçebilirsiniz. İletişim sol alt köşedeki Whatsapp simgesine tıklamanız yeterli.