fbpx
Eğitim KoçluğuVerimli Ders Çalışma

5 Adımda Ders Çalışma Motivasyonunuzu Arttırın

Ders Motivasyonunu Arttırma Yolları

Ders çalışma motivasyonunu arttırmak her zaman kolay olmayabiliyor. Kendi ders çalışma isteğinizi arttırmak için bazen çaba sarf etmeniz gerekebilir. Beş adımda motivasyonunuzu arttırmanız mümkün. Nasıl mı? gelin beraber inceleyelim.

Aşağıdaki 5 adımı uygulayın ve motivasyonunuzun artışını seyredin !

1. Doğru hedef belirleyin.

Motive Olmak için Doğru Hedef Belirleyin
Motive Olmak için Doğru Hedef Belirleyin

Şimdi diyorsunuz benim zaten bir hedefim var. Ama hala ders çalışamıyorsunuz. Öncelikle bu hedef sizin hayaliniz mi? Yoksa olması gereken mi? Eğer sizin hayaliniz değilse ilk işiniz yeniden gerçek bir hedef belirlemek olsun.

Ne istediğinizi biliyorsunuz ve sizin için en doğru hedefi belirlediniz. Yine de ders çalışamıyor musunuz? O zaman kendinizi olmak istediğiniz yerde hayal edin. Her gün uyandığınızda ilk işiniz hedefinize ulaştığınızdaki kendinizi düşünmek olsun. Yani diyelim ki öğretmen olmak istiyorsunuz. Öğrencilerinizle sabah ilk karşılaşmanızı düşünün. sınıfa girişiniz, o gün okula ne giyip gittiğiniz, hangi konuyu anlattığınız… Kısacası kendinizi hayalinizde öğretmen gibi canlandırın. Bunun için 2 dakika bile sizin için yeterli olacaktır.

Şimdiden hayal etmeye başladınız. O zaman ders çalışmaya motive olmak için doğru yoldasınız.

2. Denemelere tecrübe olarak bakın.

Denemelere Tecrübe Olarak Bakın
Denemelere Tecrübe Olarak Bakın

Ders çalışıyorsunuz. Ama deneme sınavlarında yaptığınız düşük. Netleriniz çalışma istediğinizi iyice aşağıya indiriyor. Aslında onlar birer deneme. Sizin hedefiniz denemeler mi yoksa gerçek sınav mı?

Şimdi düşünelim denemede olumsuz bir durumla karşılaştınız. Bu da denemenizin çok kötü geçmesine sebep oldu. Kendinize olan güveninizi tamamen kaybettiniz. Yaşadığınız bu olumsuz durumu denemede yaşadığınız için sevinmelisiniz.

Nasıl yani?

Denemede yaşadığınız olumsuz durumu oturup bir düşünün. Bu durumu çözmek için ne yapabilirsiniz?
Hangi taktikleri uygulayabilirsiniz?

Düşündüklerinizi birkaç denemede uyguladınız ve git gide iyi yaptığınızı görmeye başladınız. Peki ya bu durum denemede değil de gerçek sınavda yaşansaydı. Telafisi mümkün müydü? O zaman gerçek sınavda değil de denemede yaşadığınıza sevinmelisiniz. Yapmanız gereken hatalarınızdan ders çıkarıp yolunuza devam etmek.

3. Planlama yapın.

Planlı Ders Çalışın
Planlı Ders Çalışın

En kötü plan bile plansızlıktan iyidir klişesi ile başlayalım. Günlük, haftalık, aylık planlar yapın. Çalışmaya başlamadan önce hangi dersleri kaç saat çalışacağınız belli olsun. Böylelikle ne çalışacağım, nasıl çalışacağım düşüncesinden kurtulmuş olursunuz. Enerjinizin düşük olması belki de neyi nasıl yapacağınızı planlamadığınız içindir. Planınızı uyguladıkça işaret koymayı deneyebilirsiniz. Böylelikle işaretler çoğaldıkça siz de motivasyonunuzun arttığını fark edeceksiniz. Planlı ders çalışmanın ders çalışmaya motive olmanızı kolaylaştıracağını göreceksiniz.

Verimli ders çalışma konusunda daha çok fikre ihtiyaç duyuyor olabilirsin. Tam sana göre bir içerik https://www.oguzbal.com.tr/10-adimda-verimli-ders-calisma-taktikleri/ sayfamda seni bekliyor.

4. Testlerde ve denemelerde doğrularınıza odaklanın.

Deneme ve Testlerde Doğrularınıza Odaklanın
Deneme ve Testlerde Doğrularınıza Odaklanın

Öncelikle test ya da deneme yaptıktan sonra doğru ve yanlışlarınızı mutlaka belirleyin. Sonrasında ilk olarak kaç doğru yaptığınızı ifade edin. Önce olumsuz olanı fark etmek o derse ya da konuya olan motivasyonunuzu düşürebilir. Doğrularınızı da siz yaptınız. Şimdi yanlış ve boşlara dönüp baktığınızda yapmanız gereken, yanlış ve boş soruları tekrar çözmek. Tekrar çözüp soruları öğrendikçe artan doğru sayınızı fark edeceksiniz. Bu da sizin ders çalışma isteğini artıracak.

5. Kendinizi Ödüllendirin.

Kendinizi Ödüllendirin
Kendinizi Ödüllendirin

Ders çalışırken aralarda mutlaka küçük molalar verin. Bu küçük molalar dinlenmenizi sağlayacak. Yaptığınız plana tam uyduğunuzda kendinizi ödüllendirin. Ya da bütün soruları doğru yaptığınız bir test çözdüğünüzde… Mesela kendinize sevdiğiniz bir tatlıyı ısmarlayabilirsiniz. Uzun zamandır yapamadığınız hobinizle uğraşabilirsiniz. Ya da programınızın tamamına uyduğunuz bir haftanın sonunda arkadaşınızla bir kahve içmeye gidebilirsiniz. Kendinize vereceğiniz küçük ödüller kafanızın dağılmasına yardımcı olacaktır. Aynı zamanda ders çalışmak sizin için zor olmaktan çıkmış olacak.

Özetlemek gerekirse daha verimli ders çalışabilmek mümkün. Her öğrenci zaman zaman düşüşler yaşar ve bu normaldir. Yapman gereken ders çalışma motivasyonunu arttırmak için buradaki adımları uygulamak. Bu beş adımı düzenli şekilde uyguladığında ders çalışma isteğinin de arttığını göreceksin.

Bu taktikleri uygulamana rağmen “ders çalışmaya motive olamıyorum” diyor olabilirsin. O zaman profesyonel bir destek almak faydalı olabilir. Eğitim koçluğu hizmeti tam da bunun için. Eğer istersen eğitim koçluğunun faydalarını https://www.oguzbal.com.tr/egitim-kocu-ve-ogrenciye-katkilari/ sayfamda bulabilirsin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın