fbpx
Eğitim Koçluğu

Eğitim Koçu ve Öğrenciye Katkıları

Eğitim Koçunun Öğrenciye Faydaları Nelerdir?

Eğitim koçluğu öğrenci ve ailesi için çok sayıda fayda sağlayabilir. Eğitim koçu ve öğrenciye katkıları incelendiğinde öne çıkan başlıklar şu şekilde sıralanabilir;

  1. Öğrencinin kendisini keşfetmesine katkı sağlar.
  2. Kendisine uygun hedefler belirlemesine yardımcı olur.
  3. Kendisine uygun öğrenme yöntemi ile çalışmasını sağlar.
  4. Öğrenciye özel ders çalışma programı yapar.
  5. Motivasyonunu arttırır.
  6. Sınav başarısını arttırmak için prova yapmasını sağlar.
  7. Sınav kaygısını yenmesini sağlar.
  8. Ders çalışma alanını düzenler ve dikkat dağıtıcıları önler.
  9. Ekran bağımlılığının önüne geçme konusunda destek olur.
  10. Öğrenci ve aile arasındaki dengeyi kurmaya yardımcı olur.

Şimdi gelin bu maddeleri detaylı olarak inceleyelim.

1. Öğrencinin Kendisini Keşfetmesini Sağlar

Öğrencinin Kendisini Tanımasına Katkı Sağlar
Öğrencinin Kendisini Tanımasına Katkı Sağlar

Eğitim koçu öncelikle bireyin kendini tanımasına yardımcı olur. Her öğrencinin ilgi alanları, hayattan beklentileri, çalışma disiplini, çalışma saatleri, yetenekleri farklıdır. Kendisinin kim olduğu cevabını verebilen öğrencinin ne istediğine karar vermesi ve ders çalışması çok daha kolaydır.

2. Öğrencinin Hedef Belirlemesine Yardımcı Olur

Uygun Hedefi Belirlemesini Sağlar
Uygun Hedefi Belirlemesini Sağlar

Öğrencinin kendi farklılıklarını fark edip, kendi yeteneklerini ve kendini geliştirebileceği alanlar doğrultusunda bir hedef belirlemesi sağlanır. Öğrenci kim olduğu sorusunun cevabını bulduğunda kendisi için en doğru hedefi kendisi belirler.

3. Öğrencinin Öğrenme Yöntemini Keşfetmesini Sağlar

Nasıl Öğrendiğinin Farkına Varmasını Sağlar
Nasıl Öğrendiğinin Farkına Varmasını Sağlar

Her öğrencinin öğrenme şekli, öğrendiğini aklında tutma biçimi farklı farklıdır. İşte bu farklılıklar bizim ders çalışma şeklimizi değiştirir. Ne kadar çalışmalı, günün hangi saatleri bizim için verimli, çok çalışmak mı verimli çalışmak mı? Bu gibi soruların tüm cevapları bireysel farklılıklarımızda gizli.

Eğitim koçluğu hizmeti ile ilgili daha fazla bilgi için https://www.oguzbal.com.tr/egitim-koclugu-hizmeti/ sayfama da göz atabilirsiniz.

4. Öğrenciye Özel Ders Programı Yapar

Öğrenciye Ders Programı Yapar
Öğrenciye Ders Programı Yapar

Öğrenci ile birlikte tüm soruların cevaplarını belirledikten sonra haftalık görüşmeler ile tamamen kişiye özel bir ders programı hazırlanır. Hazırlanan ders programı günlük olarak takip edilir. Hazırlanmış tüm programlar öğrencinin ilgi ve ihtiyaçlarına yönelik olduğundan farklı farklıdır. Bu yüzden hazırlanmış sabit bir program her öğrenci için ideal program değildir.

Böylelikle öğrenci;

“Konular yetişir mi?”,

“Doğru şekilde mi ders çalışıyorum?”,

“Şimdi ne çalışmalıyım?”

gibi endişelerden kurtulmuş olur. Öğrencinin sadece işine odaklanması sağlanır.

5. Öğrenciyi Motive Eder

Öğrencinin Motivasyonunu Arttırır
Öğrencinin Motivasyonunu Arttırır

Ders çalışırken yorulduğunuz zamanlarda dahi motivasyon düşüklüğü yaşayabilirsiniz. İşte bu noktada eğitim koçunuz size kim olduğunuzu, nasıl çalıştığınızı, bugüne kadar neler yaptığınızı, nereden nereye geldiğinizi hatırlatır. Uygulamanızı istediği bazı tekniklerle eski motivasyonunuza geri dönmenizi ve hatta daha da yukarı çıkarmanızı sağlar.

6. Öğrenciye Sınav Provası Yaptırır

Sınav Provası Yapmasını Sağlar
Sınav Provası Yapmasını Sağlar

Sınav tecrübesi olmayanlarda, sonunu bilmediği bir yolculuğa çıkmak gibi bir endişe oluyor. Bunun önüne geçmek için farklı uygulamalarla defalarca sınava girip çıkmış gibi bir tecrübe kazandırılır.

Eğitim koçu ve faydaları hakkında daha fazla bilgi için https://www.oguzbal.com.tr/egitim-kocu-neler-yapar/ sayfama da göz atabilirsiniz.

Sınava daha önce girmiş olan öğrencilerde ise olumsuz sınav tecrübesinden dolayı sınav kaygısı üst düzeyde oluyor. Eğitim koçu kişiye özel uygulamalarla bu olumsuz sınav tecrübesini olumlularıyla yer değiştirir.

7. Sınav Kaygısını Önler

Sınav Kaygısını Yenmeyi Sağlar
Sınav Kaygısını Yenmeyi Sağlar

Sınav kaygısı, bir sınav öncesinde ya da sırasında hissedilen yoğun korku ve panik halidir. Bu kaygının olma sebebi herkes için farklıdır. Bireysel farklılıklarınız gözetilerek yapılan çalışmalar sonucunda öğrencideki korku ve panik hali olması gereken düzeye çekilir.

8. Öğrencinin Hayatını ve Çalışma Alanını Düzenler

Dikkat Dağıtıcıları Ortadan Kaldırır
Dikkat Dağıtıcıları Ortadan Kaldırır

Uyku düzeni, beslenme şekli sınava hazırlık sürecinde önemli etkenlerdir. Bedeninizdeki sağlık enerjinize yansır. Enerjiniz yükseldikçe çalışma veriminiz ve dikkatiniz artar. Çalışma alanınızı düzenlemek ders çalışırken tüm dikkatinizin derste olmasını sağlar.

9. Ekran Bağımlılığını Yenmesini Sağlar

Ekran Bağımlılığını Yenmesini Sağlar
Ekran Bağımlılığını Yenmesini Sağlar

Ekran bağımlılığı, televizyon, telefon, bilgisayar, tablet gibi cihazları çok uzun süre ve zararlı olabilecek şekilde kullanmaktır. Günümüzde öğrenciler tüm zamanını ekranda geçirdikten sonra pişmanlık duymakta ve bu da sonrasında kaygıya dönüşmektedir. Eğitim koçu ile birlikte öğrenci bu bağımlılığını kontrol altına alır.

10. Öğrenci ile Aile Dengesini Sağlar

Öğrenci - Aile Dengesinin Kurulmasını Sağlar
Öğrenci – Aile Dengesinin Kurulmasını Sağlar

Aslında bu tabir yerindeyse ateşi elinizle değil maşa ile tutun demek oluyor. Öğrencinin sınav senesindeki stres, veli ile arasında ciddi gerginliklere sebep olabiliyor. Eğitim koçu, aile ile öğrenci arasında dengeyi sağlayıp sınav senesinde olan ailenin bu süreçten ilişki anlamında sağlam çıkmasına destek oluyor.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın