fbpx
Eğitim Koçluğu

Eğitim Koçu Neler Yapar?

Eğitim Koçu ve Görevleri

Eğitim koçluğu ve eğitim koçu giderek yaygınlaşan kavramlar. En genel tanımıyla eğitim koçluğu, öğrencinin akademik başarısını arttırmayı hedefleyen bir hizmettir. Günümüzde telefon, tablet gibi çok sayıda uyaran bulunan dünyada eğitim koçu ile çalışmak öğrenci için son derece faydalıdır. Şimdi gelin eğitim koçunun görevlerine bir bakalım.

Neler yapar?

Eğitim koçunun ne yaptığına, yani görevlerine değinecek olursak birkaç başlık öne çıkmaktadır.

Düzenleme

İlk olarak öğrencinin ders çalışma alışkanlıkları belirlenir. Neyi eksik, neyi fazla yaptığı ve verimliliğini etkileyen etmenler belirlenir. Ders çalışma alanı, zamanlaması, sosyal hayat – hobiler – ders dengesi sağlamaya yönelik düzenlemeler yapılır.

Eğitim koçluğu hizmeti içeriğiyle ilgili daha fazla bilgi istiyor olabilirsiniz. Bunun için https://www.oguzbal.com.tr/egitim-koclugu-hizmeti/ sayfama da göz atabilirsiniz.

Planlama ve Zaman Yönetimi

Öğrencinin zamanını daha verimli kullanabilmesi son derece önemlidir. Eğitim koçu öncelikle zamanını nasıl kullandığını tespit eder. Zamanı daha verimli kullanmaya yönelik gerekli düzenlemeler yapılır. Sonrasında da öğrenciye planlı ders çalışma alışkanlığı için öneriler sunulur.

Takip

Eğitim koçluğu hizmeti bir defaya mahsus olarak uygulanan bir hizmet değildir. Öğrencinin günlük, haftalık veya aylık olarak takip edilmesini gerektirir. Bu sayede öğrencinin motivasyonunu ve verimliliğini koruması hedeflenir.

Eğitim Koçu ile Çalışmanın Faydaları
Eğitim Koçu ile Çalışmanın Faydaları

Eğitim Koçu ve Motivasyon

Öğrenci, bir yandan akademik başarısını yüksek tutmak isterken diğer yandan da kendini bulmaya çalışmaktadır. Dolayısı ile sadece derslerdeki bir olumsuzluk değil kendi iç dünyası da motivasyonunu etkiler. Bu noktada eğitim koçu öğrenciye gaz veren bir kişi konumunda değildir. Öğrencinin kendi içsel motivasyonunu sağlaması ve koruması hedeflenir.

Eğitim koçluğu sadece öğrenciye değil aileye de yarar sağlar. Daha fazla bilgi için  https://www.oguzbal.com.tr/egitim-koclugunun-ogrenci-ve-aileye-faydalari/ sayfamı inceleyebilirsiniz.

Ne Zaman Başvurulur?

Genellikle motivasyon problemi, ders çalışma alışkanlığı olmaması ya da sınav stresi durumlarında eğitim koçuna başvurur. Ancak eğitim koçu ile çalışmak için illa ki bir sorun olması gerekmez. Öğrencinin bu tarz bir sorunu olmayabilir. Sadece verimliliğini arttırmak ve potansiyelini daha etkin kullanmak için eğitim koçuna başvurabilirsiniz.

Eğitim koçuna en sık başvurulan seneler genellikle sınav seneleri oluyor. Öğrencinin seçme sınavlarına (LGS – YKS gibi) hazırlık süreçlerinde profesyonel desteğe olan ihtiyaçları artıyor. Hem motivasyonu hem de disiplini korumaya çalışan öğrenci bocalamalar yaşayabiliyor. Öğrenci sistemli çalışma, stres yönetimi gibi konularda zorluklar yaşayabiliyor. Böyle durumlarda bir profesyonelden destek alması kaçınılmaz oluyor. Kısacası sadece sınavlara hazırlıkta değil her zaman eğitim koçluğu desteğine başvurulabilir.

Eğitim Koçu mu, Sınav Koçu mu?

Son olarak eğitim koçluğu ve sınav koçluğu arasındaki farklardan bahsedelim. Eğitim koçluğu öğrencilik hayatının her anında uygulanabilir. Buna karşılık sınav koçluğu ise sınav hazırlık senelerinde öğrencinin sınav performansını arttırmaya yönelik olarak uygulanır. Bir sınav koçu, eğitim koçluğu alanındaki yetkinliğini sınavlara yönelik başarıyı arttırmak için uygular. Seçme sınavlarına hazırlık yıllarda bir eğitim koçu ile çalışmayı düşünüyorsanız.

Bir eğitim koçu ile çalışmak istiyor ancak kararsızlıklar yaşıyor olabilirsiniz. Dilerseniz sağ alt tarafta bulunan whatsapp butonu üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın