fbpx
Eğitim Koçluğu

Eğitim Koçluğunun Öğrenci ve Aileye Faydaları

Eğitim Koçluğu ve Yararları

Kendisi, çocuğu ya da bir yakını eğitim hayatına devam eden hemen herkes eğitim koçluğu kavramını duymuştur. Peki nedir bu eğitim koçluğu? Öğrenci ve aileye faydaları nelerdir?

Nedir Bu Eğitim Koçluğu?

Her öğrenci okul hayatında çeşitli zorluklarla karşılaşır. Öğrencilerin eğitim hayatları içerisinde en sık karşılaştıkları zorluklar derslerde başarısızlık, hobiler ve dersler arasındaki dengeyi kuramamak, sınav stresi ve odaklanma sorunları şeklinde sıralanabilir. Bu noktada eğitim koçluğu öğrencinin karşılaştığı bu zorlukların üstesinden gelmesine yardımcı olan bir hizmettir.

Sanılanın aksine sadece öğrencinin ders notlarının yükselmesi ya da netlerinin artması ile ilgilenen bir hizmet değildir Öğrenciyi bir bütün olarak ele alarak daha başarılı ya da verimli olabilmesi için hayatını etkin bir şekilde düzenlemesine yönelik teknikler sunar.

Eğitim koçluğu hizmeti hakkında daha fazla bilgi https://www.oguzbal.com.tr/egitim-koclugu-hizmeti/ sayfamda seni bekliyor.

Öğrenci ve Aileye Faydaları

Eğitim koçluğunun ne olduğuna kısaca değindikten sonra şimdi de öğrenci ve aileye faydalarına göz atalım.

Öğrenci ve Aileye Faydaları
Öğrenci ve Aileye Faydaları

Öğrenciye Faydaları Nelerdir?

Eğitim koçluğunun öğrenciye faydalarından bahsedecek olursak liste çok uzun olacaktır. En belirgin faydalarına şu şekilde değinebiliriz;

 • Gününü planlaması ve zamanını yönetmesi konusunda öğrenciye destek olur.
 • Hobileri (müzik, dans, bilgisayar, spor vb.) ile dersleri arasındaki dengeyi doğru şekilde kurmasına yardımcı olur.
 • Öğrencinin motivasyonu yüksek tutmasına katkı sağlar.
 • Odaklanma ve konsantrasyon problemleri yaşayan öğrencilerin bu sorunları aşmasına yönelik destek olur.
 • Sınav stresi, kaygısı ve heyecanı ile başa çıkabilmesine destek olur.
 • Bir eğitim koçu, öğrenciyi her şeyden önce bir birey olarak ele alır. Dolayısı ile sadece akademik başarıya değil, öğrencinin kişilik gelişimine de katkı sağlar.
 • Öğrencinin daha uzun saatler ders çalışmasından ziyade daha verimli çalışması üzerinde durur.
 • Hedeflerine daha kolay bir şekilde ulaşması konusunda öğrenciyi destekler.
 • Potansiyelinin farkına varmasını ve doğru öğrenme yöntemleri kullanmasını sağlar.
 • Öğrencinin ders çalışma konusundaki isteğini arttırır.
Ders çalışma verimliliğini arttırmak isterseniz en iyi ip uçlarına https://www.oguzbal.com.tr/10-adimda-verimli-ders-calisma-taktikleri/ sayfamdan ulaşabilirsiniz.

Aileye Faydaları Nelerdir?

Eğitim koçluğunun sadece öğrenciye değil, aileye de faydaları vardır. Bu faydalar şu şekilde özetlenebilir;

 • Özellikle sınav senesi gibi çok yoğun senelerde öğrenci ve aile arasında adeta tampon görevi görür. Yaşanabilecek çatışmaları en aza indirmeye katkı sağlar.
 • Ebeveynlerin istekleri ile öğrencinin isteklerini objektif olarak ele alır. Bu istekleri ortak bir paydada buluşturarak olası krizlerin önüne geçer.
 • Büyüme çağındaki öğrencinin kendisini keşfetme sürecinde yaşadığı zorluklarla başa çıkabilmesinde öğrenci ve aileye destek olur.

Siz de kendiniz, çocuğunuz ya da bir yakınınız için eğitim koçluğu desteğine ihtiyaç duyabilirsiniz. Daha detaylı bilgi almak isterseniz sağ taraftaki whatsapp butonu üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın