fbpx
KoçlukYaşam Koçluğu

Neden Bir Koç ile Çalışmalıyım?

Bir Koç İle Çalışmaya Karar Vermek

Koç ve koçluk kavramı artık hayatımızın her alanında karşımıza çıkıyor. Peki sizin profesyonel koçluk desteğine ihtiyacınız var mı? Bunu anlayabilmek için öncelikle şu sorulara yanıt vermemiz gerekir:

“Neden bir koç ile çalışmalıyım?”

“Bir koç ile çalışmanın faydaları nelerdir?”

Bu yazımız içerisinde bu sorulara birlikte cevap arayacağız. Şimdi gelin ilk olarak kısaca koçluğu tanıyalım.

Koçluk Nedir? Koç Kimdir?

Koçluk Nedir?

Koçluk, en basit ifade ile profesyonel bir yol arkadaşlığıdır. Sizi hedeflerinize giden yolda destekleyen bir disiplindir. Yaşam kalitesini arttırmak, yönetim becerilerini geliştirmek, derslerinde daha başarılı olmak ya da iletişimini geliştirmek isteyenler koçluk hizmeti alınabilir.

Koç Kimdir?

Profesyonel bir koç sizin geçmişiniz ile değil, ulaşmayı hedeflediğiniz gelecek için şimdi ve bugün ile ilgilenir. Size doğru, etkin ve güçlü sorular sorarak doğru cevaplara ulaşmanızı sağlamaya çalışır. Sizi dışarıdan bir gözle objektif olarak gözlemler. Size nasihat veren değil sizi hedefleriniz konusunda destekleyen kişidir koç.

Koçluğun Uygulama Alanları

Günümüzde koçluk aklınıza gelebilecek hemen her alanda uygulanmaktadır. Birkaç koçluk türüne örnek vermek gerekirse:

Yaşam koçluğu; Kişinin hayatını bir bütün olarak ele alarak yaşam kalitesini yükseltmeyi hedefleyen bir koçluk türüdür. Kişinin yaşamından daha yüksek düzeyde tatmin duymasına yönelik teknikler sunar. Bütün koçluk türlerinin temeli yaşam koçluğuna dayanır diyebiliriz.

Yaşam koçluğu ve koçluk süreci hakkında daha fazla bilgi https://www.oguzbal.com.tr/yasam-koclugu-ve-kocluk-sureci/ sayfamda seni bekliyor.

Eğitim ya da öğrenci koçluğu: Öğrencilerin akademik başarılarını arttırmak adına verilen koçluk hizmeti türüdür. Çoğunlukla sınav stresi ve kaygısının çözümü ya da ders çalışma motivasyonunun arttırılması amacı ile başvurulur. Aynı zamanda öğrenciye yönelik ders programı hazırlayarak planlı ders çalışmasını sağlamak adına da başvurulan bir koçluk türüdür.

Eğitim ya da öğrenci koçluğu hakkında daha fazla bilgiye ihtiyaç duyarsanız https://www.oguzbal.com.tr/egitim-koclugu-hizmeti/ sayfamı da ziyaret edebilirsiniz.

Yönetici koçluğu: Bu koçluk türünün en temel hedefi yöneticilerin performans ve verimliliklerini arttırmak için uygulanır. Ekiplerini daha etkin yönlendirmeleri ve motive etmeleri konusunda teknikler sunan bir koçluk türüdür.

İlişki Koçluğu: Genellikle kadın ve erkek arasındaki duygusal temelli ilişkilerdeki sorunları çözmek adına başvurulan koçluk türüdür. Ancak aslında bütün ilişkiler üzerinde uygulanabilir teknikler barındırır. Temel hedefi kişilerin kurdukları ilişkilerde yaşadıkları problemleri çözebilmelerini sağlamaktır. Bu sayede daha kaliteli iletişim kurmalarına yardımcı olmak hedeflenir.

Buraya kadar bahsettiğimiz koçluk çeşitleri ülkemizde ve dünya da en çok uygulanan koçluk türleridir. Bunlar haricinde kariyer koçluğu, sporcu koçluğu ve aile koçluğu gibi koçluk alanları da vardır.

Koçluk Hizmeti ile Başarıyı Yakalayın
Koçluk Hizmeti ile Başarıyı Yakalayın!

Neden Koça İhtiyaç Duyulur?

Aslında bu sorunun yanıtı çok geniştir. Gelin bir koça başvurma nedenleri arasında en sık görülenlere bir göz atalım.

 1. İş hayatında, özel hayatında, eğitim hayatında ya da başka herhangi bir alanda bir şeyleri değiştirmek isteyip harekete geçemeyenler.
 2. Mevcut performansını ve potansiyelini geliştirmek ve daha etkin kullanmak isteyenler.
 3. Liderlik, iletişim becerileri, kriz yönetimi, satış becerileri, zaman yönetimi gibi bazı becerilerini geliştirmek isteyenler.
 4. Kendisini geliştirmeye istekli olan ancak nereden başlaması gerektiğini bilemeyenler. Ya da bu konuda objektif bir yönlendirmeye ihtiyaç duyanlar.

Bir koça ihtiyaç duymak için daha çok sayıda neden sayılabilir ancak en sık karşılaşılan nedenler bunlardır.

Toparlamak gerekirse;

 • Kendisini geliştirmek isteyen
 • Yeni şeyler öğrenmeye ihtiyacı olan
 • Hayatının bazı alanlarında tıkanıklıklar yaşayan ve bunları çözmek isteyen
 • Hayat kalitesini arttırmak ve daha mutlu bir yaşam sürmek isteyen
 • Kişisel amaç ve hedeflerini belirlemek konusunda desteğe ihtiyaç duyanlar
 • Kararlar alabilen ancak bunları uygulama konusunda çok fazla yol kat edemeyenler
 • İş hayatı, okul hayatı ya da ilişkilerinde yaşadıkları sorunları çözüme kavuşturmak konusunda zorluk yaşayanlar

Bir koç ile çalışabilir ve koçluk hizmetinden faydalanabilirler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın