fbpx
Yaşam Koçluğu

Yaşam Koçluğu Rehberi

Yaşam Koçu Olmak İstiyorum

Yaşam koçluğu bir süredir ilginizi çekiyor ve yaşam koçu olmak için harekete geçmek istiyorsanız ve nerden başlamanız gerektiğini bilemiyorsanız bu yazımda size gerekli cevapları sağlamaya çalışıyor olacağım. İlk olarak en temel sorulardan biri olan yaşam koçunun sahip olması gereken özelliklerden bahsedelim.

Bu yazım şu başlıkları içermektedir:
Koç Olmaya Karar Vermek
Yaşam Koçu Hangi Özelliklere Sahip Olmalı?
Koçluk Vizyonu Nasıl Oluşturulur?
Başarılı Bir Yaşam Koçu Olmak


Yaşam Koçu Olmaya Karar Vermek

Yaşam koçu olmaya niyetliyseniz ilk yapmanız gereken şey yaşam koçluğuna uygun olup olmadığınıza karar vermek olmalıdır. Buna karar vermek için gelin yaşam koçluğu eğitimlerine katılan insanların “Neden yaşam koçluğu?” sorusuna sıklıkla verdikleri yanıtlara bir göz atalım.

 • “İnsanlar sürekli benim fikirlerime başvuruyor ve bu durumu profesyonel bir iş hale getirebileceğimi düşündüm”
 • “Kendimi geliştirmek ve daha tatmin edici bir hayat yaşamak istiyorum”
 • “Kariyerimde yeni bir sayfa açmak istediğim için yaşam koçluğu eğitimi almaya karar verdim”
 • “Kendim çok sayıda engelle karşılaştım ve insanların da hayatları içerisinde karşılaştıkları engellerde onlara yardımcı olmak istiyorum”
 • “Yeni bir meslek edinmek istediğim için yaşam koçu olma istiyorum”
 • “Ek gelir elde etmek için eğitime katılmak istedim”

Peki bütün bunlar yaşam koçu olmak için yeterli mi? Tabi ki değil. Gerçekten iyi bir yaşam koçu olmak için sahip olmanız gereken bazı özellikler vardır. Gelin bunlara birlikte göz atalım.


Yaşam Koçunun Sahip Olması Gereken Özellikler

 1. İyi bir yaşam koçu kişisel gelişimi hayat tarzı haline getirmiş olmalı.
 2. Empati yeteneği gelişmiş olmalı.
 3. Sabırlı olmalı ve insanları sıkılmadan dinleyebilmeli.
 4. Duygu yönetimi iyi olmalı, profesyonel yaklaşım sergileyebilmeli.
 5. İnsanların güvendiği ve tavsiye aldığı bir kişiliği olmalı.
 6. İnsanların sorunlarıyla ilgilenmeye hazır olmalı.
 7. İyi bir gözlemci olmalı. Özellikle beden dilini okumak konusunda kendisini geliştirmiş olmalı.
 8. Açık görüşlü olmalı ve farklı fikirleri benimseyebilmeli.
 9. Diğer insanların hayatlarına dokunmaktan hoşlanıyor olmalı.
 10. Yaşam koçluğu çalışmalarının etkinliğine inanıyor olmalı.

Eğer bu maddelerden en az 7 tanesi size uyuyorsa (diğer maddeler konusunda kendinizi geliştirmek şartıyla) yaşam koçluğu size uygundur diyebiliriz. Bir koç olabilmek için bir sonraki adımda yapmanız gereken koçluk vizyonu belirlemek olmalıdır. Şimdi gelin koçluk vizyonu geliştirmek için yapılması gerekenleri inceleyelim.

Koçluk Vizyonunuzu Geliştirin
Koçluk Vizyonunuzu Geliştirin


Koç Olarak Bir Vizyonunuz Olmalı

Koçluk vizyonunu en kısa ifade ile kimlere ve nasıl hizmet vermek istediğine karar vermek ve kendinizi bu alanda ilerletmek olarak açıklayabiliriz. Eğer yaşam koçu olmak konusunda yukarıdaki başlıklarda saydığımız özelliklere sahipseniz ihtiyacınız olan diğer şey karşılaşacağınız zorluklar konusunda sie rehberlik edecek bir vizyon sahip olmaktır.

Koçluk Vizyonu Nasıl Geliştirilir?

 • Yaşam koçu olarak ilerlemenize yardımcı olacak ilgi alanlarınızı ve güçlü yönlerinizi tanıyın
 • Koçluk yapmak istediğiniz kitleyi belirleyin
 • Potansiyel müşteri kitlenizi analiz edin ve sıklıkla karşılaşabilecekleri sorunlar konusunda kendinizi geliştirin.
 • İdeal müşterilerinizi motive eden faktörleri bulun.
 • Müşteri ya da danışan adaylarınızın ortalama hedefleri ve beklentileri hakkında fikir sahibi olun.
 • Karşınıza çıkabilecek potansiyel engeller için kendinizi hazırlayın.
 • Yaşam koçu olabilmek için mükemmel olmanız gerekmediğini hatırlayın.

Bu noktalara koçluk eğitimi almaya başladığınız zaman karar vermeniz yaşam koçluğu eğitimi sürecinde öğrendiklerinizi kendi vizyonunuza göre uyarlamanız açısından faydalı olacaktır. Vizyonunuzu konusunda net olmak, motivasyonunuzu diri tutmak ve eğitim boyunca hedefleriniz doğrultusunda çalışmak açısından avantajlı olacaktır.

Özetlemek gerekirse koçluk vizyonunuzu oluştururken kendinizin de insan olduğunu ve sorunlarla karşılaşabileceğinizi unutmamalı ve kendinizin en iyi versiyonu olmak için her gün çaba sarf etmelisiniz. Aldığınız yaşam koçluğu eğitimi sizi koçluk teknikleri konusunda eğitmeli ve karşılaşacağınız zorluklar konusunda nasıl çözümler geliştirebileceğiniz konusunda size yol haritası çizmelidir.

Gerçekten iyi bir yaşam koçu olmak istiyorsanız bu konuda daha fazla bilgiye ihtiyacınız olabilir. İsterseniz yaşam koçluğu ve koçluk süreci hakkında daha fazla bilgi vermeye çalıştığım yazımı incelemek için oguzbal.com.tr/yasam-koclugu-ve-kocluk-sureci/ sayfamı inceleyebilirsiniz.
Nasıl Başarılı Bir Yaşam Koçu Olunur?
Nasıl Başarılı Bir Yaşam Koçu Olunur?


Başarılı Bir Yaşam Koçu Olmak

Eğer başarılı bir yaşam koçu olabilmek istiyorsanız size koçluk eğitimi sürecinde öğretilenlerin ötesinde yapmanız gereken şeyler vardır. Başarılı bir yaşam koçu olabilmek için aşağıda sıraladığımız ve profesyonel gelişim sağlamanız gereken alanların büyük kısmına her gün zaman ayırmalısınız.

Kendinizi Yaşam Koçu Olarak Tanıtmak

Yaşam koçluğu eğitimi aldınız ve kendinizi aktif çalışma hayatına atılmaya hazır hissediyorsunuz. İşte bu aşamada ilk yapmanız gereken yaptığınız işi insanlara tanıtmak ve bilinirliğinizi arttırmak zorundasınız. Çok iyi bir koçluk eğitimi almış olabilirsiniz ancak insanların sizden haberi yoksa kazandığınız beceriler bir anlam ifade etmeyecektir. O yüzden pazarlama konusuna mutlaka zaman ve enerji harcamalı ve insanların sizden haberdar olmalarını sağlamalısınız. Unutmayın ki etkili bir pazarlama sizin için satış fırsatları yakalamak demektir.

Satış Becerileri

Diyelim ki pazarlama konusunda kendinizi geliştirdiniz ve insanlar size ulaşmaya başladı. Bu tabi ki iyi haber ancak etkili bir pazarlama satış ile taçlandırılmalıdır. Bunun için de kendinizi satış konusunda geliştirmeniz gerekecek. Karşınıza koçluk desteği almak için gelen bir kişiyi müşteriye çevirebilecek becerileri kazanmalısınız.

Buradaki “müşteri” kelimesi kulağa hoş gelmiyor olabilir ancak profesyonel olarak baktığınızda her satış bir satıcı – müşteri ilişkisi yaratıt ve koçluk hizmeti de bir hizmet satışıdır. Burada dikkat edilmesi gereken nokta koçluk desteği almak için karşınıza gelen bir kişi ile yapacağınız görüşme tam anlamıyla bir satış toplantısı değil, danışma toplantısı formatında olmalıdır.

Yaşam koçluğu eğitimi almaya karar verirken eğitim aldığınız kişi ya da kurumun sizi eğitim sonrasında satış ve pazarlama konusunda yönlendireceğinden emin olun. Profesyonel olarak tasarlanmış koçluk eğitimleri hizmeti nasıl satacağınız konusunda pazarlama ve ikna becerilerinizi geliştirmelidir.

Yönetim Becerileri

Her meslek gibi koçluk mesleği de yönetim becerileri gerektirir. Yönetim becerileri bir çok alanı kapsamaktadır. Bunlardan bazılarını şu şekilde listeleyebiliriz:

İlk olarak resmi şirket kaydı ve muhasebe, fatura işlemlerini çözmelisiniz
Bir web siteniz olmalı ve web sitenizin güncel olması, bakımı gibi konulara zaman ayırmalısınız.
Güncel bir takviminiz olmalı ve önemli günlerden, etkinliklerden ve gündemden haberdar olmalısınız.
Randevularınızın bir düzen dahilinde verimli olması için bir sistem belirlemelisiniz.

Bir yaşam koçu olarak çalışmaya başlamadan önce yönetim becerileri üzerinde kafa yormanız, ilk zamanlarda işinizi kolaylaştıracaktır.

Başarılı Bir Koç Olmak için Kendinizi Geliştirin
Başarılı Bir Koç Olmak için Kendinizi Geliştirin

Kendinizi Geliştirin

Gerçekten iyi bir yaşam koçu olmak istiyorsanız hem kendi alanınız ile hem de yakın olan diğer alanlar ile (NLP, etkili iletişim, diksiyon, EFT vb…) ilgili eğitim ve seminerlere katılmalı ve bu konularda kitaplar okumalı, araştırmalar yapmalısınız. Bir koç olarak farkınızın olması konusunda gelişiminiz için harcayacağınız enerji ve zaman çok işinize yarayacaktır. Unutmayın ki elinizde hakim olduğunuz her yeni teknik sizi daha geniş kitlelere ulaştıracaktır.

Yaşam koçluğu ile yakından ilgili olan ve gelişiminize katkı sağlayacak eğitimlerden bahsetmişken NLP eğitimi ve faydalarından bahsettiğim yazıma oguzbal.com.tr/nlp-egitimi-ve-faydalari/ linkinden ulaşabilirsiniz.

Müşterilerinizle Çalışmak

Yukarıda saydığımız her aşamayı geçtiniz ve online ya da ofis ortamında yaşam koçluğu hizmeti vermeye hazırsınız. İlk randevunuzu da verdiniz ve koçluk seansı yapacağınız ilk kişi ile görüşmeye başladınız. Uzun zamandır maddi manevi ciddi emek verdiniz fakat şimdi ne yapmalısınız? Bu noktada sizin için şu tavsiyelerde bulunabilirim:

Koçluk eğitimi aldığınız kurum ve eğitmenlerin eğitiminiz esnasında sizi koçluk vaka çalışmaları konusunda desteklemeleri çok önemlidir. Vaka desteği konusunda size rehberlik edecek bir kurumla çalışmalısınız. Bu destek tabi ki bir koçluk seansı yürütmenin yerini tutmayacaktır ancak size ciddi bir yol gösterici olacağını söyleyebilirim.

Eğitim aldığını eğitmenlerinizi ya da aktif olarak koçluk yapan tanıdığınız başka kişilerin davranışlarını ve kullandıkları dil kalıplarını modelleyin. Bu modelleme çalışması en azından ilk seanslarınızı yaparken ve acemiliğinizi üzerinizden atarken işinizi fazlasıyla kolaylaştıracaktır.

Bir çok yaşam koçu adayı için ücretli koçluk seansları yapmaya başlamadan önce ücret talep etmeden ve gönüllü olarak danışan bulmaları faydalı olabilir. Bu görüşmeler kimi zaman ücretli seansların yerini tutmasa da size tecrübe kazandıracaktır.

Son önerim de acele etmemeniz yönünde olacaktır. Eğitimlerini tamamlayan bir yaşam koçunun ilk profesyonel seansını uygulamak için duyduğu heyecana çok kez şahit oldum. Bu heyecan çok güzel bir duygudur, ancak eğer fazla aceleci davranırsanız biraz hırpalanmanıza sebep olabilir. O yüzden burada saydığımız önerileri dikkate almanız yaşam koçu olarak çıkacağınız bu serüvende işinizi kolaylaştıracak ve size zaman kazandıracaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın