fbpx
Karar VermeYaşam Koçluğu

Hayat Amacınızı Nasıl Bulabilirsiniz?

Yaşam Amacınızı Bulma Rehberi

Bugün de genelde çok sayıda insanın bulamadan yaşayıp gittiği yaşam amacı konusundan bahsedelim. Bu insanların en çok zorlandığı konulardan birisidir. Çünkü bize bunun doğru olup olmadığını söyleyebilecek bir kriter yok ve bu yüzden hiçbir zaman tam anlamıyla emin olamayabiliriz. Yaşam amacınızı belirlemek konusunda bir rehber olarak hazırladığım bu kılavuz size “hayat amacı” kavramını somutlaştırmaya ve belirlemede işinizi kolaylaştırmaya yarayacak bazı araçlar içeriyor.

Neden Bu Kadar Önemli

Bir kişinin hayat amacını bulması mutlu, doyumlu ve tatmin edici bir hayat sürebilmesi açısından son derece önemlidir. Bulmak çoğu zaman zor olabilir ancak yaşamak için de çaba harcamamız gerektiği gerçeğini aklımıza getirecek olursak bu yaşamı daha iyi ve mutlu bir hale getirebilmek için yaşama amacınızı bulmaya çaba harcamaya karar vermeniz iyi bir başlangıç olabilir.

Eğer siz de hayat amacınızı bulma arayışı içerisindeyseniz bu rehber tam da size göre.

İlk olarak “Amaç nedir?” sorusunun cevabıyla işe koyulalım. Amaç, birçok kaynakta “herhangi bir şeyin var olma nedeni” olarak tanımlanmaktadır. Bunun kişinin hayattaki amacımız olarak düşünecek olursak “kim olduğumuz, nereden gelip nereye gittiğimiz ve ne için var olduğumuz” olarak ifade edebiliriz.

Yaşam amacınızı Bulma Rehberi
Yaşam Amacınızı Bulma Rehberi

Bir şeyin sizin yaşam amacınız olabilmesi için birkaç kriteri karşılıyor olması gerekir:

  • Başkaları tarafından değil sizin tarafınızdan belirlenmiş olmalı
  • Kendi içsel dünyanızdaki en özel hediyelerinize ulaşmayı hedeflemeli
  • Keyif aldığınız her şeyden daha çok keyif veren bir şey olmalı.
  • Kim olduğunuzu ve neden dünyaya geldiğinizi hissetmenizi sağlar.

Peki Yaşam Amacınızı Nasıl Bulabilirsiniz?

Bir çok insanın hayatı boyunca sürekli olarak aradığı, bir çoğunun da bulamadığı hayat amacınızı bulmak için ilk olarak 3 temel noktayı açıklığa kavuşturmalısınız:

  1. Hayattaki ilk beş değeriniz nedir?
  2. En iyi olduğunuz beş alan ya da konu hangileridir?
  3. En iyi olduğunuz bu beş alan ya da konu ile oluşturduğunuz katma değerler nelerdir?

Hayattaki amacınızı bulmak konusunda bu üç temel nokta kim olduğunuzun özünü oluşturur ve bunları bulmanız yaşam amacınızın en saf şeklini bulmanızı sağlar. “Peki bunları nasıl bulacağım?” dediğinizi duyar gibiyim. Bu rehber size hayat amacınızı bulmanız için farklı parçaları nasıl bulacağınızı ve bir araya getireceğinizi öğretecek.

Haydi Gelin Rehberimizi İnceleyelim

Temel değerlerinizi bulun

Hayat amacınızı bulmanın ilk adımı yaşam içerisinde en çok nelere önem verdiğinizi bulmanızdan geçiyor. Değerlerimiz her zaman için en çok önem verdiğimiz şeyleri temsil eder ve biz hayattaki en önemli değerlerimizin farkına vardığımız zaman aslında kim olduğumuzu keşfetme konusunda çok önemli bir aşama kaydederiz.

Hayat Amacınızı Bulmak İçin Değerlerinizi Yazın
Hayat Amacınızı Bulmak İçin Değerlerinizi Yazın

Sizi hayat içerisinde yönlendiren en önemli beş temel değerinizi bulmak için mutlaka zaman ayırmalısınız. Bunu yaparken isterseniz bir not defterinden faydalanabilirsiniz. Hayatta size en çok keyif veren şeylerin bir listesini yapın ve bunları önem sırasına göre listeleyin ve ilk beş tanesini baz alın.

Güçlü Yönlerinizin Farkına Varın

İkinci adım en iyi olduğunuz şeyleri yani en güçlü yönlerinizi bulmaktır. İlk olarak en güçlü yönlerimizin aslında en iyi olduğumuz şeyler olduğunu hatırlayın ve “Güçlü yönlerim neler?” sorusuna vereceğiniz cevabı düşünün.

Aslında zor gibi görünen güçlü yönlerinizi bulmak konusu birkaç basit değerlendirme ile kolayca çözebileceğiniz bir konudur. En iyi olduğunuz beş alanı keşfetmeniz size davranışlarınızın nedenleri ile ilgili çok önemli ipuçları verebilir. Aslında yapmaktan keyif aldığınız şeylere bir göz atarsanız ve tutkulu bir şekil yaptığınız şeyleri hatırlarsanız en iyi olduğunuz yönleriniz ile ilgili ip uçları bulabilirsiniz.

Hangi Değerleri Katıyorsunuz

İnsanlara, topluma, dünyaya kattığınız değerleri düşünün. Başka bir deyişle insanların sizinle kurdukları iletişimden aldıkları hediyeler olarak isimlendirebiliriz. Bu hediyelerin çok büyük şeyler olması gerekmediğini unutmayın. Bir insanı sabırla dinleyebilmek, bir kişiye gülümsemek ve pozitif bir etkileşimde bulunmak gibi çok sıradan görünen şeyler bile olabilir. Peki insanlara hangi değerleri kattığınızı nasıl bulacaksınız?

  • Bunu yapabilmenizin ilk yolu, değerlerinizin ve güçlü yanlarınızın açıklamalarını okumaktır. Açıklamalarınızı okurken “Bunu ben bir başkası için de yapabilirim” dediğiniz şeyleri bulabilirsiniz.
  • İkinci yolu dünyada tam olarak ne şekilde görülmeyi istediğinizi bulmaktır. Yani insanların size hangi durumlarda başvurabileceklerini bilmeniz size hangi değerleri kattığınızı bulmanız konusunda çok fazla yardımcı olacaktır.

Hangi değerleri kattığınızı bulmanız diğer insanların hayatlarını daha iyi ve mutlu hale getirme konusunda sunduğunuz katkılardır. Mesela bunlardan bazıları insanlara güven vermek, onları eğlendirmek, kendilerini iyi hissetmelerine yardımcı olmak gibi şeyler olabilir. Ya da organize olmalarına yardımcı oluyor veya karmaşık durumlarla nasıl başa çıkabilecekleri konusunda onlara yol gösteriyor olabilirsiniz. Sahip olduğumuz güçlü yönler ve değerlerimizin başka insanların hayatlarını daha iyi hale getirme konusunda biz farkında olmasak da etkileşime girdiklerini aklınızdan çıkartmayın.

Hayat Amacınızı Bulun ve O yolda Yürüyün
Hayat Amacınızı Bulun ve O yolda Yürüyün

Yaşam Amacınızı Keşfedin

Değerlerinizi bulmanız, güçlü yönlerinizi keşfetmeniz ve insanların hayatlarına kattığınız değeri ortaya çıkartmanız hayat amacınızı bulmanızı sağlayacak üç temel faktördür.

Hayat amacınızı bulabilmek için yapmanız gereken tek şey yukarıdaki üç maddede anlatılan noktalarla ilgili kendinizi gözlemlemeniz ve kendiniz hakkında öğrendiklerinizi ya da hatırladıklarınızı gözden geçirmeniz gerekir.

Sahip olduğunuz farklı ve özel parçalarınızı (değerler, güçlü yönler gibi) bulmak için harcadığınız çaba kendiniz hakkında daha fazla farkındalık kazanmanıza yardımcı olacaktır. Kendiniz hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için çıktığınız bu yolculukta bu farklı ve özel parçaları sıralamanız neye önem verdiğinizi ve nelerin sizi heyecanlandırdığını ayırt etmenize imkan tanır.

Hayat amacınızın nerede olduğunu arıyorsanız bakmanız gereken tek yer sahip olduğunuz değerler, güçlü yönleriniz ve önemsediğiniz bütün şeylerin ortasındaki o tatlı noktaya bakmak olmalıdır. Bu noktalardan yola çıkarak hayat amacınızı keşfetmek ve bu doğrultuda hayatınıza devam etmektir.

Hayat amacınızı buldunuz, ya sonra?

Yaşam amacınızı bulma rehberi içerisindeki tavsiyeleri uygulayarak amacınızı buldunuz diyelim. Ya sonra? Sadece bilmek yeterli mi? Tabi ki hayır! Önemli olan kim olduğunuzun en derin ve en özel kısımları ile paralel bir yol çizmeli ve o yolda yürümeni tadını çıkartmalısınız.

Yaşam Amacınızı Bulma Rehberi yazımızı okudunuz ancak halen daha hayat amacınızı bulamıyorsanız size bir yaşam koçu bu konuda size destek olabilir. Nasıl olacağını merak ediyorsanız yaşam koçluğunun faydaları ile ilgili yazmış olduğum https://www.oguzbal.com.tr/yasam-koclugunun-15-faydasi/ yazıma göz atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın