fbpx
GülümsemekMutluluk

Mutlu Olmanın Yolları

Mutlu Olmak İçin İpuçları

Son zamanlarda eskisi kadar mutlu olmadığını düşünen çok sayıda insanla karşılaşıyor olmam beni mutlu olmanın yolları üzerine bir yazı kaleme almaya yönlendirdi. İşte size günlük hayatınız içerisinde kolaylıkla uygulayabileceğiniz 5 önemli ipucu.

Mutlu Olmak için Neler Yapmalıyız?

Gergin ya da Mutsuz Olsan Bile Gülümse

Konu mutluluk olunca ilk sıraya gülümsemenin etkisini koymasak olmaz. Gülümsemenin stres üzerinde oluşturduğu olumlu etkiler bu konuda yapılan araştırmalarla kanıtlanmıştır. Gülme eylemi, zihninize oldukça güçlü bir dürtü göndermenizi sağlar ve bu da psikolojiniz ve fizyolojiniz üzerinde son derece olumlu etkiler oluşturur. Gülümsemenin insan üzerindeki etkisi ile ilgili yapılan araştırmalar stresli aktivitelerden sonra yüzlerinde gerçek bir gülümseme oluşturan kişilerin kalp atışlarının stresli oldukları anlara göre daha düşük olduğunu göstermektedir.

Şimdi aklınıza şu soru gelebilir; “Kendimi gülümsemeye mi zorlayacağım?” Bu sorunuza vereceğim yanıt hem evet, hem hayır. Kimi zaman gülümsemekte gerçekten zorlanıyor olabilirsiniz. İşte böyle durumlar için size önerim gülümsemek ve dolayısıyla mutlu olmak için bir kurşun kalemden yararlanmanız. Kendinizi çok stresli ve ruh halinizi son derece negatif hissettiğiniz zamanlarda bile bir kurşun kalemi ağzınıza koymanız ağzınızın doğal eğriliğinde açık kalabilmesini sağlayacak ve gülümseme konusunda size yardımcı olacaktır. Bu yöntemi ihtiyaç duyduğunuz zamanlarda, depresyonda bile olsanız günde 10-15 dakika kadar deneyin ve ruh halinizin ne kadar değişeceğine şahit olun.

Gülümsemek ve gülümsemenin etkileri hakkında https://www.oguzbal.com.tr/gulumsemenin-pozitif-etkileri/ yazıma göz atabilirsiniz.

mutlu-olmak-icin-ipuclari
Mutlu Olmak için İpuçları

Şükretmeyi Alışkanlık Haline Getirin

Mutlu olabilmek için hayatınızda olanlara şükretmeniz gereken şeyleri düşünmek adına gün içerisinde belirli bir süre ayırın. Gerçekten şükretmenize değecek hiçbir şeyin olmadığını düşündüğünüz bir gün bile olsa bir şey bulabilmek için çabalayın. Mesela maddi bir çıkmazın içerisinde olduğunuzu varsayalım. Böyle bir durumda bile en azından yürüme ve konuşma gibi yetilere ve bunları kullanabilecek zekaya sahip olduğun için şükredebilirsin. Eğer gerçekten samimiyetle ararsan mutlaka şükretmek için nedenler bulacaksın.

Pek çok kişinin yaptığı temel hatalardan birisi şükredebileceği bir şeyler düşünürken daha çok mutsuz olduğu şeyler üzerine odaklanmaktır. Çok sayıda insan sağlık, meslek, özgürlük gibi şükretme sebebi olarak sayabileceğimiz daha pek çok şeyi kaybedene kadar aslında ne kadar iyi durumda olduğunun farkında değildir. Ve sen, eğer istersen bunu değiştirebilirsin. Bunu başarabilmek için de her gün şükretmeyi alışkanlık haline getirmiş bir çok insan gibi her gün şükredebileceğiniz bir şeyler düşünmeyi alışkanlık haline getirin. Mutlu olmak için şükretmenin gücünden yararlanmanızı şiddetle tavsiye ediyorum.

Sevgini Yay ve Enerjisini Paylaş

Mutlu olmak için yapılması gerekenler arasında önemli bir yere sahip diğer nokta ise sevgiyi yaymak ve diğer insanlarla paylaşmaktır. Eğer yapabiliyorsan kendini yakın hissettiğin birine sarıl ya da birinin sana sarılmasına izin ver. Tanıdığın birini telefonla ara ve onu takdir et ya da iyi bir dinleyici olarak sadece onu dinle. Başka birinin hayatına ilgi duymanın size ne kadar iyi gelebileceği konusu şaşırmanıza sebep olabilir.

Sevgiyi, mutluluğu paylaşmak günde bir telefon görüşmesi yapmayı ya da birebir bir görüşme planlamayı gerektirebilir. Bu noktada zaten zaman geçirmekten hoşlandığınız birini seçebilirsiniz. Sadece sevginizi paylaşmak değil onlara ne kadar minnettar olduğunuzu da söyleyebilirsiniz. Onlara sevgi ve nezaket göstermekten çekinmeyin; kalbinizden geçenleri dilinize dökün. Evrene verdiğimiz her şeyi en az 10 katı olarak geri alırız. Mutlu olabilmek için sevgiyi paylaşmayı bir alışkanlık haline getirin ve kendiniz için çok daha mutlu bir hayatın kapılarını sonuna kadar açın.

mutlu-olmak-icin-meditasyon-yapin
Mutlu Olmak için Meditasyon Yapın

Meditasyon için Zaman Ayır

Bu illaki dini bir deneyim olmak zorunda değil. Basit bir biçimde meditasyon teknikleri uygulamak, genel mutluluk seviyenizi artıracak, stresi ise azaltacaktır. Aynı zamanda kan basıncını düşürecek ve endişeleri azaltacaktır. Yapılan yeni araştırmalarda meditasyonun kişinin farkındalık seviyesini arttırdığı depresyon, anksiyete ve somatizasyon ile ilişkili olan psikolojik stres seviyelerini azalttığı sonucuna ulaşılmıştır.

Tek yapılması gereken, meditasyon yapma alışkanlığını kazanmak için günde 15 dakika ayırabilmektir. Sessiz bir yerde ve rahat bir şekilde oturun ve gevşemek için kendinizi hazırlayın. Geçmişi ya da geleceği düşünmeden olabildiğince şimdiye odaklanın. Herhangi bir konuya odaklanmayın ya da sizi endişelendirecek düşünceleri bir kenara bırakın ve sadece şu anın içerisinde olun. Gözleriniz kapalıyken ya da sabit bir noktaya odaklanmışken sessiz bir şekilde oturun ve etrafınızda bulunan sesleri dinleyerek rahatlayın. İçinize çektiğiniz havanın ciğerlerinize dolduğunu, omuzlarınızın üzerinde güneşin o ılık sıcaklığını, odanın içinde hafifçe dolaşan esintinin teninizde bıraktığı hissi hissedin. Sadece o anı yaşayın. İşte hepsi bu kadar kolay.

Her Gün Yeni Bir Bilgi Öğrenin

Her gün yeni bir bilgiyi öğrenmek mutlu olmak için son derece kritik bir öneme sahiptir. Üstelik sadece mutlu olmak konusunda size yardımcı olmaz aynı zamanda hayat kalitenizin artmasına da katkı sağlar. Hayatınızı daha anlamlı hale getirmenize ve bununla birlikte kişisel ve profesyonel yaşam alanlarınızın kalitesini arttırmak için zemin hazırlayarak hayallerimizi gerçekleştirmeniz konusunda sizi destekler.

Yeni bir şeyler öğrenmek için bir gazete ya da dergi okuyabilir, ilginizi çeken bir konuda video eğitim izleyebilir, bir blog takip edebilir ya da kendiniz için bir öğrenim kaynağı olarak kullanmaktan keyif aldığınız herhangi bir şeyi yapabilirsiniz. Her yeni gün yeni bir şey öğrenmek için ortalama 15-20 dakika zaman harcayın. Çok büyük zaman dilimleri ayırmanız gerekmiyor. Sadece her gün biraz zaman ayırmayı alışkanlık haline getirmeniz yeterli. Her gün yeni bir bilgi öğrenme alışkanlığı her geçen gün daha mutlu olmak ve çok yönlü bir gelişim gösterebilmeniz için size fazlasıyla yardımcı olacaktır.

mutluluk ve mutlu olmak ile ilgili yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim. Mutluluk hakkında diğer yazılarıma göz atmak için https://www.oguzbal.com.tr/mutluluk/ sayfamı inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın