fbpx
BaşarıHedef Belirleme

Başarı İçin Erteleme Alışkanlığından Kurtulun

Hedefe Ulaşma Yöntemleri

Çoğu insan hedefler koyar. Bitirmesi gereken belirli bir takım görevleri vardır. Fakat buna rağmen çoğumuz erteleme alışkanlığından kurtulamayız. Çoğunlukla bir şeyleri yetiştirememe, zamanı etkin kullanamama ya da motivasyon düşüklüğü gibi belli bir takım sorunlar yaşarız. Aslında burada saydığımız nedenlerin çoğu erteleme alışkanlığı ile ilgilidir. Size bu yazımda hedefleriniz için erteleme alışkanlığından kurtulmak ile ilgili yapmanız gerekenlerden bahsedeceğim. Erteleme huyundan kurtularak hedeflerinize ulaşmak istiyorsanız okumaya devam edin.

Bu yazı içerisinde size başarmak istediğiniz tüm hedeflere ulaşmanız için önemli püf noktalarından bahsedeceğiz. Her insan hedefler koyuyor. Ancak çok sayıda insan erteleme alışkanlığını yenemiyor. Maalesef ki “Yapılacaklar Listesi” yapmak tek başına yeterli değil. Çoğumuzun hedeflerimize ulaşmak için işe yarayacak yöntemlerimiz yok. Bütün bunlara bir de motivasyon eksikliği eklendiğinde ertelemek kaçınılmaz oluyor.

Peki Başarılı Olmanın Anahtarları Nelerdir?

İlk olarak başarıya ulaşmak için zihninizin hazır olması gerekir. Gerekirse başarılı olmak istediğiniz konuda (okul, sınav, spor, müzik vb…) kendinizi iyice eğitmelisiniz. Genellikle insanlar bir işe ya da projeye tam anlamıyla bir zihinsel hazırlıkları olmadan başlıyorlar. Sonuç da genel olarak hüsran oluyor. Unutmayın başarının %90’ı zihninizden gelir.

Başarılı olmak hakkında daha çok yazıya ulaşmak için https://www.oguzbal.com.tr/basari/ sayfama mutlaka göz atın.

İyi bir zihinsel hazırlık için dikkat etmeniz gerekenler

Düşünme Tarzınız

Sadece ne istediğinize odaklanın, ne istemediğinize değil!

Duygularınızı Yönetme Şekliniz

Farklı sorunlara ne gibi tepkiler verdiğinizi fark edin ve kontrolü ele alın. Aynı zamanda duygularınızla bağlantı kurmayı alışkanlık haline getirin.

Stratejinizi Geliştirme Şekliniz

İlk adımızın kolay olmalı.  Ulaşmak istediğiniz son noktayı belirleyip geriye doğru planlamalısınız. Bu şekilde bir hedef stratejisi oluşturmalısınız.

Benzer idmanlar yapan ve benzer fiziksel özelliklere sahip iki sporcu düşünün. Bunlardan biri sıradan, diğeri çok başarılı olsun. Sizce bu iki sporcu arasında zihnini daha etkin kullanmaktan daha önemli bir fark var mı?

Hedeflerinizi Destekleyen ve Başarıya Götüren İlkeler

Erteleme alışkanlığından kurtulup hedefleriniz konusunda sizi destekleyen prensiplere birlikte göz atalım.

Başarıya Götüren İlkeler
Başarıya Götüren İlkeler

Hırslı Olun

Büyük düşünmeye cesaret edebilmek için öncelikle hırslı düşünebiliyor olmanız gerekir. Hırs eksikliği zaman ya da bilgi eksikliği ile ilgili değildir. Kişinin kendi iç dünyası ile yani psikolojik tıkanıklık durumları ile bağlantılıdır. Belki de bu tıkanıklığı tanıyor olabilirsiniz. Bu insanların gerçek anlamda doyumlu ve başarılı bir hayat yaşamalarını engelleyen bir tıkanıklıktır. Bu tıkanıklığı yaşayanlar genelde kendi içlerinde şu şekilde konuşmalar yaparlar:

  • “Başarılı olmak için insanda şans olmalı”
  • “Benim başarmam mümkün değil”
  • “Bunu başarabilmek için çok zayıfım (ya da yeteneksizim)”

Unutmayın ki hiç birimiz dünyaya süper güçlerle gelmiyoruz. Başarılı insanları incelediğiniz zaman çok büyük kısmının sıfırdan başladığına denk geleceğinize garanti verebilirim.

Eğer başarılı olmak istiyorsan ilk adımı at ve daha iddialı hedefler koy. Hem de hemen!

Sorumluluğunuzu Alın

İnsanların yaptıkları bir diğer büyük hata da yaptıklarının sorumluluğunu almak konusundaki isteksizliktir. Başarılı olmanın önündeki engellerden bir diğeri de bir şey istediğimiz gibi sonuçlanmamışsa ya başkalarının suçlu olmasıdır. Bunun nedeni mazeret üretiyor ve zamanımızı “keşke”ler ile geçiriyor oluşumuzdur.

Hatırlamanız gereken ilk şey şuan bulunduğunuz durumdan sizin sorumlu olduğunuzdur. “Ama…” dediğinizi duyar gibiyim. Evet belki bir kişi çok kötü bir hayat yaşamış olabilir. Ancak unutmamalıdır ki benzer durumlarda olan herkes aynı şeyleri yapmıyor. Bazı insanlar pes etmeyi ya da çökmeyi tercih ediyor. Bazı insanlar da ilerlemeyi, mücadele etmeyi tercih ediyor. Hedeflerinize doğru yürümek istiyorsanız tercihlerinizin sorumluluğunu alın ve yolunuza devam edin.

Hedef belirleme ve başarıya ulaşma konuları ilginizi çekiyorsa işte sizin için harika bir içerik daha. https://www.oguzbal.com.tr/nlpnin-basari-ilkeleri/ yazıma mutlaka göz at!

Kendinize Eğitim Konusunda Yatırım Yapın

Çok sayıda insan okul hayatı bittikten sonra çok da fazla bir şey öğrenmeye gayret etmiyor. Öğrenmek, kendini eğitmek hayat içerisinde var olan dinamik kavramlardır. Hedeflerinize ulaşmak için öğrenmenin pozitif enerjisinden yararlanın. Öğrenmeyi asla bırakmayın. Bilgi çoğu insanın hafife aldığı bir güçtür ancak siz farkında olun ve kendinizi öğrenerek tazeleyin.

Bir Düzeniniz Olsun

Başarmak istediğiniz bir hedefle ilgilenirken düzenli olmalısınız. Bu başarıyı getiren temel faktörlerden birisidir. Düzenli olma konusunda ne kadar özen gösterirseniz çalışmalarınızı o kadar verimli bir hale getirirsiniz. Düzenli olma konusunda kendinizi geliştirmek için hemen harekete geçin. Hedeflerinize daha hızlı bir şekilde ulaşabilmek için bunu hemen, şimdi yapmaya başlayın.

Kendiniz için günlük bir rutin oluşturun. Bu size belirli şeyleri düzenli olarak tekrarlama avantajı sağlar. Tekrarlanan verimli alışkanlıkların da daha iyi sonuçlar vereceğini sürekli olarak hatırlayın.

Odaklanma Becerinizi Geliştirin

Hedefinizi belirleyin ve sadece ona odaklanın. Unutmayın aynı anda 5 yere birden gidemezsiniz. Başarmak istediğiniz hedeflerinizi öncelik sıralamasına göre sıralayın ve ilk olarak en önemliler üzerinde çalışarak işe başlayın.

Başarmak için Öncelikli Hedeflerinizi Belirleyin
Başarmak için Öncelikli Hedeflerinizi Belirleyin

Diyelim ki 5 farklı hedefiniz var. Hepsi üzerinde aynı anda çalışmaya başlamanız altında ezilmenize neden olabilir. Sonunda hiç birinde tam olarak başarılı olamama sonucunu doğuracaktır. Size gerçekten değer katacak şeylere odaklanın.

Unutmayın ki sonuçların %80’i, nedenlerin %20’sinden oluşur. Bu yüzden %20lik en önemli görevlere odaklanın.

Spesifik ve Ölçülebilir Bir Hedef Koyun

Kişisel olarak koyduğunuz hedefler son derece spesifik olmalıdır. Hiçbir insan kesin bir hedef koymadan arzu ettiği sonuçlar için yol alamaz. Hedefiniz kesinlik ifade etmelidir. “Kendime güvenimi arttırmak istiyorum” gibi bir hedef genellikle hiçbir sonuç vermez. Çünkü böylesi net olmayan bir hedefte ilerleyişini ölçemez ve sonuç başarısızlık olur.

Eğer kendine daha çok güvenmek istiyorsa bunu nasıl anlayacaktır? Bu durumun bir ölçütü, kanıtı var mıdır? Varsa nedir? Kişinin nereye gittiğini bilmediği bir okyanusun ortasında kaç saat yüzdüğünün bir önemi yoktur. Kesin ifadeler içeren ve ölçülebilir kişisel hedefler koyarak başarıya ulaşmak için SMART tekniğini deneyebilirsiniz.

Hedefleriniz için erteleme alışkanlığından kurtulmak ve başarıya ulaşmak için SMART tekniği şu kriterlerden oluşur:

  • Basit ve Kesin
  • Ölçülebilir
  • Ulaşılabilir
  • Gerçekçi
  • Zamana Bağlı

Hedefinize ulaşma konusunda başarılı olmak istiyorsanız hedefiniz bu kriterleri karşılıyor olmalı.

Hedefe Ulaşmak için SMART Tekniği
Hedefe Ulaşmak için SMART Tekniği

Harekete Geçin

Erteleme alışkanlığını yenmek konusunda en büyük kozunuz harekete geçmek olacaktır. Bugün kendinizi hedefiniz için çalışacak güçten yoksun hissediyor olabilirsiniz. Bu olabilir ve önemli olan öyle durup kalmaktansa küçük de olsa bir şeyler yapmak ve harekete geçmektir. Harekete geç ve hedefine doğru ilerlemek için motivasyon kaynağına ulaş.

Hedefinizi bir merdivene benzetelim. Sonuçta ulaşmak istediğiniz yerin de 100. basamak olduğunu düşünelim. Diyelim ki siz o gün 10 basamak ilerlemeyi hedeflediniz ancak kendinizde bunu yapacak güç bulamadınız. Tamamen bırakmak yerine bir basamak çıkmayı deneyin. Harekete geçmek size 10 basamak için ihtiyaç duyduğunuz motivasyonu geri verebilir.

Risk Almak Konusunda Cesur Olun

Başarılı insanların kişisel rahatlık alanlarından çıkmadan başarabildiklerini mi düşünüyorsunuz? Başarıya ulaşmak ve istedikleri sonuçları almak isteyen kişiler mutlaka risk alıyor ve cesur davranıyorlar.

Hedefleriniz için erteleme alışkanlığından kurtularak başarıya ulaşabilirsiniz.  Bunun içinde ilk olarak kişisel rahatlık alanınızdan çıkmanız gerekmektedir. Bu aslında hemen herkesin bildiği bir gerçek olmasına rağmen insanların büyük çoğunluğu hayallerine ulaşabilmek için bu rahatlık alanlarından çıkmazlar.

Risk almak konusunda karşılaşacağınız ve aşmanız gereken en temel engel değişime karşı doğal olarak oluşan direnç olacaktır. Öncelikle bunun son derece normal bir durum olduğunun farkında olun. Karşınıza çıkabilecek en kötü senaryoyu hayal edin bu durumun olumlu-olumsuz yönlerini iyice gözden geçirin. Sonuçta en kötü ihtimalle deneyim ve tecrübe kazanacağınızın farkında olun. Bu konu üzerinde kısa bir değerlendirme yapmanız fazlasıyla yeterli olacaktır.

Unutmayın: Aynı yoldan giderek farklı bir yere varmayı bekleyemezsiniz. Farklı bir yere gidebilmek için ilk olarak yolunuzu değiştirme cesaretine sahip olmalısınız.

Başarılı Olmak İstiyorsanız Çevrenizi Değiştirin

Hedefinize Ulaşmak için Çevrenizi Değiştirin
Hedefinize Ulaşmak için Çevrenizi Değiştirin

Aslına bakarsanız her birimiz en çok birlikte vakit geçirdiğimiz 8-10 kişinin bir ortalaması olarak hayatımızı sürdürüyoruz. Eğer hedefiniz daha başarılı olmaksa sizden daha başarılı insanlarla vakit geçirin. Daha zengin olmak istiyorsanız sizden daha zengin insanlarla takılın. Amacınız fit bir dış görünüşe sahip olmak olabilir. Fiziksel olarak kendini salıvermiş insanlarla birlikte vakit geçirmeyi bırakın. Eğer hedefinize uzak insanlarla görüşmeye devam ederseniz sizin normaliniz de bu olmaya başlar.

İşte tam da bu aşama insanların en çok zorlandığı aşama. Çünkü çevrenizi değiştirebilmek başlı başına zor bir durumdur. Bir de sizi yukarı çekecek olan insanlarla doldurmak daha da zor olabiliyor. Bu noktada size iyi bir haber vermek istiyorum. Hedefleriniz için uygun olmayan her arkadaşınız ile bağınızı koparmanız gerekmez. Sizin hedefleriniz ile benzer başarılar elde etmiş olan insanları internetten takip edebilirsiniz. Onlar hakkında videolar izleyerek ya da kitap okuyarak işe başlayabilirsiniz.

Eğer daha ileriye gitmek istiyorsanız sizi aşağı çeken değil size ilham veren insanları hayatınıza alın. Yorulduğunuzda destek alabileceğiniz insanlarla birlikte olmak işe yarayacaktır. Unutmayın ki aynı vizyona sahip olmadığınız biri, hedeflerinize giden yolda size zarar verebilir.

Bir cevap yazın