fbpx
BaşarıNLP

NLP’nin Başarı İlkeleri

Başarı için 5 NLP İlkesi

Başarılı insanların bir çok insanın özendiği bir hayat yaşadığı bir gerçektir. Bu insanların diğer kişilerden en temel farkı aslında her birimizin hayatımızı dönüştürme gücüne sahip olduğumuzu anlamış olmalarıdır. Kelimelerimiz ve eylemlerimizle düşüncelerimizi ve düşüncelerimizle de deneyimlerimizi oluşturduğumuzun farkındalığı ile hayatlarında mutluluk ve başarıyı yakalamayı başarmışlardır. Bu insanların NLP’nin Başarı İlkeleri’ni uygulama konusunda kendilerini eğittiklerini söyleyebiliriz.

Peki davranış ve tutumlarımızı hedeflerimize ulaşmak için nasıl dönüştürebiliriz? Bu konuda etkinliği kanıtlanmış teknikler sunan NLP (Nöro Linguistik Programlama), dünyanın en başarılı kişi ve kurumları tarafından kullanılan bir tekniktir. NLP, davranışlarınızı istediğiniz yönde değiştirmenize ve istemediğiniz davranışlardan kurtulmanıza yardımcı olur. İşte size olumlu sonuçlar elde etmeniz için gerekli olan zihinsel, duygusal ve fiziksel durumları seçmenize yardımcı olan NLP’nin sizi başarıya götürecek ilkeleri.

NLP teknikleri hakkında diğer yazılarım için https://www.oguzbal.com.tr/nlp/ sayfamı mutlaka ziyaret edin.

Başarı için 5 NLP İlkesi
Başarı için 5 NLP İlkesi

Hedefinizi Doğru Şekilde Belirleyin

Hedeflerinize ulaşabilmek için ilk andan itibaren ulaşmayı arzu ettiğiniz hedefi, planınızı ve sonuçları aklınızda bulundurun. Aslında kulağa son derece basit gelen bu konu çoğu insanın gözden kaçırabildiği bir konudur. Bir örnek vermek gerekirse bir bahçe ekiyorsanız ilk olarak ne tür çiçeklere sahip olmak istediğinizi belirlersiniz, sonrasında toprağı ona uygun şekilde hazırlarsınız. Bu ulaşmak istediğiniz her türlü hedef için aynı şekildedir. Başarıya ulaşmak için ilk olarak ne istediğinizi belirleyin ve hedefinize ulaşmak için gereken bütün adımları planlayarak işe başlayın.

Başarılı olmak ve başarıya ulaşmak hakkında yazılar ilginizi çekiyorsa bu konudaki bütün yazılarıma https://www.oguzbal.com.tr/basari/ sayfamdan ulaşabilirsiniz.

Tutarlı Bir Şekilde Harekete Geçin

Pek çoğumuz hedeflerimiz konusunda bizi desteklemeyen davranışlar sergilemeye eğilimliyizdir. Mesela birkaç gün içerisinde sonuçlandırmanız gereken bir şey olduğunu düşünelim, ancak sürekli gelen telefon görüşmeleri yüzünden bir türlü ilerleyemiyorsunuz. Böyle bir durumda bir telefon görüşmesi için ne kadar zaman ayırabileceğinizi belirlemenin bir yolu kendinize bu telefon görüşmelerinin sizi istediğiniz sonuca götürüp götürmeyeceğini sormaktır. Sizi istediğiniz sonuca götürecek eylemlerin bir listesini yapmak ve uzak durmanız gereken şeyleri belirlemek işinizi kolaylaştırabilir. Böyle bir listeleme yaparak daha fazla zamanınızı yapmanız gereken şeylere odaklayabilirsiniz.

Eğer NLP hakkındaki konular ilginizi çekiyorsa https://www.oguzbal.com.tr/nlp-egitimi-ve-faydalari/ yazıma göz atabilirsiniz.

Duyusal Keskinliğinizi Geliştirin

Her insan dünyayı görme, tatma, dokunma, koklama yollarıyla deneyimler. Ancak birçoğumuz öğrenme ve deneyimleme konularında tek bir duyuyu (görme, işitme ve dokunma) tercih ederiz. Duyusal keskinliğinizi arttırmak için diğer duyularınızı geliştirin. Örnek vermek gerekirse, öncelikle görsel olarak öğrenen bir birey olduğunuzu varsayalım, bu durumda işitsel yöndeki keskinliğinizi geliştirmeye yönelik çalışmalar yapın. Eğer dünyayı işitsel ya da dokunsal olarak deneyimleme eğilimindeyseniz, görsel yönde duyusal keskinliğinizi geliştirmeye yönelik çalışmalar yapın. Etrafınızda olup bitenleri ne şekilde deneyimlediğiniz konusuna özel olarak dikkat edin, bu sayede arzu ettiğiniz sonuca doğru nasıl ilerlediğinizi izleyebilirsiniz.

Başarı için Doğru Hedef Belirleme
Başarı için Doğru Hedef Belirleme

Davranış Esnekliğinizi Geliştirin

Kilo vermek, sigarayı bırakmak, aylık kazancınızı arttırmak gibi belirlediğiniz bir kişisel hedefe ulaşmak için kendinize esnekliğin gücünden faydalanma izni verin. İnsanlar genellikle işlerinin ayrıntılarda boğulmaya eğilimlidir ve işler ters gitmeye başladığında çoğu zaman bu durumu aşmanın daha kolay ya da daha iyi bir yolu olup olmadığına kafa yormamayı tercih ederler. Liderlik konusunda kendisini geliştirmiş olanlar ise bir sorun olduğu zaman geri çekilir ve daha kolay ve verimli yollara ulaşma konusunda yenilikçi fikirler üretirler.

Fizik ve Zihin Bütünlüğünden Yararlanın

NLP, temel olarak düşüncelerimizin fizyolojimiz, fizyolojimizin de düşüncelerimiz üzerinde etkili olduğunu savunur. Fizyolojik durumumuz duygu ve düşüncelerimizi, duygu ve düşüncelerimiz de fizyolojimizi fazlasıyla etkilemektedir. Başarılı insanların nasıl konuştuklarına, beden dillerini nasıl kullandıklarına ve nasıl göz teması kurduklarına dikkat ettiniz mi hiç? Peki ya başarısız insanlara? Fizyolojinizin zihniniz üzerindeki ve zihinizin de psikolojiniz üzerindeki etkisinin gerçekten farkında olursanız daha iyi bir fizyolojiye ihtiyaç duyduğunuzda zihninizi, daha iyi bir ruh haline ihtiyaç duyduğunuzda da fizyolojinizi yönlendirmeyi başarabilirsiniz. Bu da size başarıya ulaşmak için NLP tekniklerinden yararlanmanızı sağlar.

NLP kişisel olarak sahip olduğunuz zihinsel ve fiziksel kaynakları en etkin şekilde kullanarak nasıl elinizden gelenin en iyisini yapacağınızı size öğretir ve bu sayede düşünceleriniz, sözleriniz ve hareketlerinizin sizi hedefleriniz doğrultusunda yönlendirmesi için somut adımlar sunar.

Bir cevap yazın