fbpx
Kilo VermeNLP

NLP İle Zayıflamak ve Formunuzu Korumak

NLP ve Olumlu Düşünme İle Formunuzu Koruyun

Size bu yazımızda pek çok insanın zorlandığı kilo verme konusundan bahsedeceğiz. İlk olarak belirtmek isterim ki kilo vermek için mutlaka bir diyetisyene başvurmalısınız. Bu yazıyı kaleme almamın sebebi zayıfladıktan hemen sonra tekrar alınan kiloların zihinsel kaynakları ile baş edebilmenize yardımcı olmaktır. “NLP ile Zayıflamak ve Formunuzu Korumak”, kilo verme ve bunu korumak için dikkat etmeniz gereken düşünce ve zihinsel programlarınız ile ilgili önemli noktalardan bahsetmek adına yazıldı.

Olumlu Düşünme ve Çekim Yasası

Olumlu düşünme ve çekim yasasının insanlar üzerindeki etkisine inanıp inanmamakta serbestsiniz. Ancak söylediğimiz şeylere en yakın yerin kulaklarımız olduğunu ve dolayısıyla söylediğimiz şeyleri ilk duyan kişinin aslında biz olduğumuz konusunda hemfikir olduğumuzu düşünüyorum. Dolayısıyla kendi kendinize yaptığınız konuşmalar çekim yasasına bağlamasanız bile kendinizi programlamanız açısından son derece etkili olmaktadır.

Hayatın her alanında geçerli olan bu durum kilo vermek ve formunuzu korumak için de aynı şekilde geçerlidir. NLP teknikleri ile zayıflamak da tam olarak bu noktada kendisini gösteriyor. Aslında “kişinin kendini doğru bir şekilde programlaması ve dolayısıyla hayat kalitesini arttırması” olarak ifade edebileceğimiz NLP, zayıflama konusunda da kendimizi doğru programlamamıza katkı sağlayacaktır.

NLP ile Olumlu Düşünerek Zayıflayın
NLP ile Olumlu Düşünerek Zayıflayın

NLP’nin Olumlu Düşünme Üzerindeki Etkisi

Öncelikle olumlu düşünebilmenizin önünde engeller olabileceğini bilmeli ve bunlar üzerinde çalışmalısınız. İnsan herhangi bir konuda daha iyi olabilmek için ilk olarak durumu doğru tanımlamayı öğrenmelidir. Bu noktada ilk tavsiyem “Neden kilo veremiyorum?” ya da “Neden kilomu koruyamıyorum?” gibi soruların cevabını bulmanız olacaktır. Bu ve benzeri sorulara verdiğiniz cevaplar korkularınıza, kendinizi yanlış programlamanıza ya da harekete geçme konusunda ağır hareket etmenizden kaynaklanıyor olabilir.

NLP ve teknikleri ile ilgili daha detaylı bilgi almak isterseniz https://www.oguzbal.com.tr/nlp-egitimi-ve-faydalari/ yazıma göz atabilirsiniz.

Korkularınızı Yenerek İşe Başlayın

Kilo vermek için egzersiz yapmak istediğinizi düşünelim. Eğer bu egzersizleri spor salonunda yapmak istiyorsanız ve spor salonuna gitme ile ilgili bir takım korkularınız varsa bu korkuları yenmeden sadece olumlu düşünme ile durumu çözmeniz mümkün olmayabilir. Spor salonuna gitme korkunuz ile yüzleşmek ve bunu kabul ettikten sonra üzerine giderek, durumu korumak için olumlu düşünme tekniklerinden faydalanın.

NLP teknikleri size bu tip korkularınız ile kendi kendinize baş edebilmeniz konusunda ciddi anlamda avantaj sağlayacaktır. Korkunun kişinin zihninde oluşturduğu bir süreç olduğunu unutmayın. NLP (Neuro Linguistic Programming) teknikleri de size zayıflama ile ilgili korkularınızda zihninizi daha verimli şekilde programlamanıza yardımcı olacaktır.

Olumlu Düşünme ile Olumlu Odaklanma

İnsanlar çoğu zaman ne istediklerine değil ne istemediklerine odaklanma eğiliminde olurlar. Bu durum birçok konuda olduğu gibi zayıflama konusunda da önemli zihinsel engellerden biridir. Şimdi zayıflama ile ilgili olumsuz odaklanma ve olumlu odaklanma örneklerine bakalım. Mesela biri size “Kırmızı bir aslan düşünme” dediğinde zihniniz bunu düşünme eğiliminde olacaktır. Peki zayıflama ile ilgili örnek:

Kilo Verme için Olumsuz Odaklanma:

  • “Bir daha o kadar kilolu olmak istemiyorum”

Kilo Verme için Olumlu Odaklanma:

  • “İstediğim, ideal kiloya ulaşabileceğimi biliyorum”

Eğer olumlu düşünme alışkanlığı kazanma konusunda zorlanıyorsanız https://www.oguzbal.com.tr/olumlu-dusunme-aliskanligi-kazanmak/ yazım bu konuda size yardımcı olabilecek önerilerle dolu.

Kendinize neler söylediğinize dikkat edin. Gerek zayıflamak, gerek zengin olmak, gerekse başka herhangi bir konuda zihninizi doğru programlarsanız sonuca çok daha kolay bir şekilde ulaşırsınız.

Kilo Vermek İçin Zihninizi Programlayın
Kilo Vermek İçin Zihninizi Programlayın

Zihinsel Etiketlerinizi Değiştirin

Kilo verme ile ilgili korkularınızı tanımladınız ve sonrasında NLP ve olumlu düşünme teknikleri ile olumlu odaklanmayı başardınız. Şimdi asıl önemli olan ve çok sayıda insanın atladığı zayıflama ile ilgili zihinsel etiketinizi değiştirme aşamasına geldik.

“Kilo vermek”, “zayıflamak”, “form tutmak” gibi zihinsel etiketler size fayda sağlamıyor olabilir. Bunun sebebi siz farkında bile olmadan bilinçaltınızın “Bende bir eksiklik mi var?” gibi bir direnç oluşturmasına neden olabilir. Bunun yerine zihinsel etiketlerinizi “ağırlık bağışlama” ya da “ağırlık azaltma” gibi etiketlerle değiştirmeyi deneyebilirsiniz.

Konu NLP ile zayıflamak olunca NLP teknikleri hakkında daha fazla bilgiye ihtiyaç duyuyor olabilirsiniz. Eğer isterseniz https://www.oguzbal.com.tr/nlp/ sayfamda NLP ile ilgili bütün yazılarımı bulabilirsiniz.

Zayıflamak için bu önerileri uyguladıktan sonra yapmanız gereken tek şey harekete geçmek olacaktır. Göreceksiniz ki bu önerileri uyguladığınızda zayıflamak için harekete geçmeniz çok daha kolay olacak. “NLP İle Zayıflamak ve Formunuzu Korumak” yazımda odağınızı kilo vermek değil sağlıklı olmayı teşvik etmeye çevirebileceksiniz. Bu sayede hayatınızın geri kalanında artık kilo bağışlamanıza da gerek kalmayacak.

Bir cevap yazın