fbpx
Olumlu Düşünme

Olumlu Düşünme Alışkanlığı Kazanmak

Olumlu Düşünmenin Yolları ve Gücü

Olumlu düşünme hakkında birçok yazı okumuş ya da bir çok kişiden bu konuda bir şeyler duymuş olabilirsiniz. Özellikle kişisel gelişim ve başarı söz konusu olduğunda pozitif olmak daha çok karşımıza çıkıyor. Size bu yazımda olumlu düşünmenin etkilerinden bahsetmek istiyorum.

Olumlu düşünme ya da pozitif düşünce tekniği hayatın içerisinde bulunan aydınlık ve karanlık taraflar içerisinden aydınlık olana odaklanan ve dolayısıyla hayattan da olumlu sonuçlar bekleyen duygusal, düşünsel bir tutum olarak açıklanabilir. Olumlu düşünce yapısını hayat felsefesi haline getirmiş bir kişi hayattan başarı, sağlık, mutluluk gibi durumları karşısına çıkartmasını bekler. Sabah evden çıkarken o gün karşılaşacağı olumsuzlukları değil, zorlukları nasıl aşabileceğini düşünerek güne başlar.

Olumlu düşünme teknikleri hakkında çok sayıda atasözü, kitap, seminer olmasına rağmen pozitif düşünme herkesin kabul ettiği ve uygulamaya koyduğu bir şey değildir. Kimi insanlar bunu bir saçmalık olarak nitelendirebilir ve hatta olumlu düşünmeyi hayat felsefesi haline getiren insanlarla alay edebilirler.

Olumlu Düşünmenin Yolları ve Gücü
Olumlu Düşünmenin Yolları ve Gücü

Tabi ki kimse düşünce biçimini değiştirmek zorunda değil. Hepimizin dünyaya bakış açısı farklı ve olumsuz düşünen bazı insanlar bunu “Ben en kötüye odaklanayım, en azından istediğim gibi olmazsa üzülmem” şeklinde savunabiliyorlar ve buna “tedbirli olmak” diyorlar. Burada şunu belirtmek isterim; olumlu düşünmenin faydalarından bahsederken başarısız olma ihtimalinizin olmadığını söylemiyoruz, işler istediği gibi gitmese bile durumdan kazançlı çıkmayı bilirseniz hiç değilse mutlu bir şekilde yola devam edebilirsiniz diyoruz.

Olumlu (pozitif) düşünme ile ilgili diğer yazılarıma ulaşmak için https://www.oguzbal.com.tr/olumlu-dusunme/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Neyse ki burada iyi haberlerim var; olumlu düşünmenin etkilerini kabul eden ve bunu hayatı içerisinde uygulayan insanların sayısı her geçen gün artıyor. Ancak bu sayının artması tabi ki tek başına yeterli değil. Olumlu düşünmenin gücünden faydalanabilmeniz için sadece bunun farkında olmanız yetmez, aynı zamanda yaptığınız her şeyde pozitif düşünmeyi başarabilmek için çaba sarf ediyor olmalısınız.

Peki Ne Yapmalısınız?

İlk olarak olumlu ya da olumsuz düşünmenin insanın fizyolojisini ve dolayısı ile psikolojisini de doğrudan etkilediğini unutmayın. Bu durum NLP’de “Zihin ve beden aynı mükemmel sistemin birer parçasıdır ve birbirlerini etkiler” şeklinde karşılık bulmaktadır. Gelin birlikte test edelim;

Gözlerinizi kapatın ve zihninizde canlandırın: “Gündüz vakti evde lambaları açmanızı gerektirecek kadar kapalı ve kasvetli bir havaya gözünüzü açtığınızı düşünün” bu durumda nasıl hissedersiniz kendinizi?

Şimdi de şunu canlandırın: “Bir ilkbahar günü mis gibi bir doğaya çıktığınızı düşünün. Etraftaki rengarenk çiçekleri görün, kuş cıvıltılarını dinleyin, tertemiz havayı içinize çekin.” Kendinizi nasıl hissettiniz?

Pozitif (Olumlu) Düşünme Teknikleri
Pozitif (Olumlu) Düşünme Teknikleri

Yukarıda bahsettiğim durumların olumlu düşünme örnekleri olmadığının farkındayım. Sadece insan zihninin ve dolayısı ile duygu durumumuzun düşüncelerden nasıl etkilendiğini görebilmek adına verilmiş örnekler.

Olumlu bir tavırda mutlu ve pozitif düşünceler vardır. Bu da gözlerimizde ışıltı ya da daha enerjik olma ve hayattan aldığımız tatmin duygusunun artmasını beraberinde getirir. Sağlığımız ve başarılı olmamız da olumlu düşünce biçiminden fazlasıyla etkilenir. Pozitif olduğumuzda daha öz güvenli olabiliriz. Daha öz güvenli olduğumuzda bu beden dilimize yansıyacaktır ve unutmayın ki beden dilimiz bizim aslında nasıl hissettiğimizi gösteriyor.

Olumlu düşünme alışkanlığını benimsemiş olan insanlar bu tutumun kişisel potansiyellerine inanmaları açısından faydalı olduğunu bilirler. Hayattaki hedeflerimizi ve hayallerimizi sözlü olarak olumlu bir şekilde ifade ettiğimiz zaman, hedeflerimize ulaşma konusunda kendimizi daha rahat hissederiz. Bu da hem başarma ihtimalimizi arttırır hem de bizi rahatlatır.

Olumlu Düşünme Sanatı
Olumlu Düşünme Sanatı

Olumlu düşünme ve olumlamaların faydalarını bilim de çoğu defa doğrulamıştır. Olumlu düşünme teknikleri bilerek ve sürekli olarak uygulandığında beynin yapısı ve işleyişi üzerinde de son derece olumlu etkileri olduğu yapılan araştırmalarda ortaya konulmuştur. Modern sinir biliminin en önemli keşiflerinden biri olarak kabul edilen Nöroplastisite (yaşadığımız deneyimlerin beyinde yarattığı her türlü fiziksel değişim) üzerine yapılan çalışmalar insan beyninin her zaman yeniden şekillendirilebildiğini ortaya koymaktadır. Yani düşünce kalıplarımızı değiştirerek beynimizi değiştirebiliyoruz.

Bu alanda çok ciddi araştırmalar ve teknikler barındıran ve Türkçesi Sinir Dili Programlaması olan NLP teknikleri de bize düşüncelerin duyguları, duyguların tutumları, tutumların davranışları ve davranışların da karakteri şekillendirdiğini söylemektedir. Yani eğer değişimi arzu ediyorsanız ilk olarak düşüncelerinizi değiştirmekle işe başlamalısınız.

NLP eğitimi ve faydaları ilginizi çekiyor olabilir. NLP hakkında daha fazla bilgi için https://www.oguzbal.com.tr/nlp-egitimi-ve-faydalari/ yazıma göz atmanızı tavsiye ederim

Bugün kendiniz için bir şey yapmak istiyorsanız olumlu düşünmeye başlayarak işe koyulun ve bunu bir alışkanlık haline getirin. Tek başına sizin başarılı olmanızı sağlayamasa da oyundan daha fazla keyif almanızın ilk adımı olacağını garanti ediyorum.

Bir cevap yazın