fbpx
Öz GüvenÖz Saygı

Öz Saygı ve Öz Güven Kazanmak İçin Kendini Sev

Öz Saygı (Benlik Saygısı) Kazanmanın Önemi

Sevilmek aslında her insanın temel ihtiyaçlarından biridir ve genelde yapılan hata kişi kendini sevmiyorken bir başkasının kendisini sevmesini beklemesidir. Ya da kendini sevmiyorken bir başkasını sevebilmek ile ilgili problemler yaşaması aslında çok normaldir. Karmaşık gibi görünen bu durumu çözebilmek için ilk olarak kendimizi sevmeyi öğrenmeliyiz.Kendinizi sevmeniz öz saygı ve öz güven kazanmak açısından son derece önemlidir.

Sevgi kısaca duygusal refaha ulaşmanın temeli olarak tanımlanabilir. Aynı zamanda diğer insanlarla iletişim ve ilişki kurmamız üzerinde de son derece etkilidir. Kendimizi sevmek aynı zamanda benlik saygımızı (öz saygı) geliştirmemizi de sağlar. Genellikle kendini olduğu gibi kabul etmekte sorun yaşayan ve hayatı içerisindeki hoşnut olmadığı durumlarla barışamayan insanlarda öz saygı düşük olur. Unutmayın ki kendinizi sevebilecek olan sizsiniz, bunu sizin yerinize hiç kimse yapamaz.

Kendiniz hakkındaki düşünceleriniz olumsuz ise aynadaki yansımanızı sevmezsiniz ve bu durumda size hiç kimse yardımcı olamaz. Başka insanların sizden daha iyi olduklarını, başarısız olduğunuzu ya da kusurlarınız olduğunu düşünüyor olabilirsiniz. Bütün bu düşünceler kendi içsel iletişiminizi olumsuz etkileyecek ve kendinizi sevmek, dolayısıyla öz saygı geliştirmek konusunda size zarar verecektir.

Öz Saygı Kazanmak için Önce Kendinizi Sevin
Öz Saygı Kazanmak için Önce Kendinizi Sevin

Kendinizi sevmeme durumu uzun vadede profesyonel bir terapi desteği almanızı gerektirecek boyutlara kadar gidebilir. Çünkü içeride adeta bir virüs programı gibi çalışan bir düşünce yapısı, sorgulamalar, bardağı boş tarafını görmekte ısrarcı olma gibi tüm bu durumlar, önlem alınmadığı takdirde stres, depresyon ve kaygı bozukluğu gibi durumlara ulaşabilir. Ancak henüz bu boyutta değilseniz size günlük hayatınızda kendinizi sevebilmeniz için sunabileceğim bazı ipuçları var.

Eğer öz güven ve öz saygı kazanmak konusunda bir desteğe ihtiyaç duyuyorsanız nasıl bir yol izlemeniz gerektiği konusunda size yardımcı olabileceğini düşündüğüm https://www.oguzbal.com.tr/yasam-koclugunun-15-faydasi/ yazıma göz atabilirsiniz.

Kendinizi Olduğunuz Gibi Kabul Etmek İçin:

Kendinize iyi bakın

Sürekli sitem etmeyi bırakın. Herhangi bir hedefe ulaşamamış ya da bir işi zamanında tamamlayamamış olabilirsiniz. Böyle durumlarda kendinizi suçlu hissetmek bir tercih olabilir ancak kendinizi sevebilmeniz ve öz saygınızı kazanabilmeniz için hata yapabileceğinizi kabul edin. Çünkü hata yapmak öğrenmeyi mümkün kılar. Zayıf yönlerinizi ve hatalarınızı kabul ederek ileriye doğru bakın.

Kendinize inanın

Eğer sürekli olarak en kötüyü hayal ediyorsanız bu durum korkuyu tetiklemekten başka bir şeye yaramayacaktır. Eğer sizin için yeni olan herhangi bir şeye başlıyorsanız öncesinde rahatlamak ve öz güveninizi tazelemek için zaman ayırın. Bir çok yeteneğiniz var ve onları keşfedebilmeniz için ilk olarak kendinize inanmalı ve üzerinizde oluşturduğunuz baskıyı geride bırakmalısınız.

Öz Saygı ve Öz Güven Kazanmak için Kendinize İnanın
Öz Saygı ve Öz Güven Kazanmak için Kendinize İnanın

Başkalarının Düşüncelerinden Sıyrılın

İnsanların sizinle ilgili bir konuda söylediklerine gereğinden fazla önem vermek güvensizlik hissine neden olacaktır. Ya da “Acaba benim hakkımda ne düşünürler?” sorusunun cevabına göre hareketlerinizi planlamak kendiniz gibi olmanızı engeller. Öz saygı kazanmak için diğer insanlara değil kendinize inanmayı ve kendinize minnet duymayı alışkanlık haline getirmelisiniz. Kendinizi fiziksel ve zihinsel olarak olduğunuz gibi kabul edin ve kendiniz için yaşamaya başlayın. Bunu yapabildiğinizde diğer insanlara da daha fazla faydanız olacağını garanti ediyorum.

Sadece Olumlu Düşünün

Sürekli olumsuz düşünme durumuna ben “belayı çağırmak” diyorum. Kendinizi sevmek ve öz saygınızı geliştirmek için olumsuz düşüncelerle vedalaşın ve sadece olumlu olana odaklanmayı tercih edin. Bunu başarmanız bardağın dolu tarafına odaklanmanızı sağlar.

Olumlu düşünmenin faydaları ve pozitif düşünme teknikleri ile ilgili https://www.oguzbal.com.tr/olumlu-dusunme-aliskanligi-kazanmak/ içeriğim de ilginizi çekebilir.

Günlük Hayatta Pratikler Yapın

Kendinizi sevmeyi alışkanlık haline getirene kadar her gün uyandığınızda “Günüm nasıl geçerse geçsin gün sonunda kendimi seviyor olacağım” ya da “Mükemmellik insan yapımı bir kavram ve kendimi hatalarımla kabul ediyorum” gibi öz saygı kazanmanızı destekleyecek cümleleri kendinize söylemeniz işe yarayabilir.

İlişkiler Üzerinde Nasıl Etkili Oluyor?

Her şeyden önce insanın birini gerçekten sevebilmesi ya da değer verebilmesi için “sevmek” ve “değer vermek” kavramları ile tanışıyor olması gerekir. Kendisini sevmeyen ve değer vermeyen yani öz benlik saygısı düşük olan biri iki farklı tutum içerisindedir:

Kendisini sevdiği kadar başkasını sevebilir ve cebindeki değer kadar değer verebilir. Bu da karşı tarafın ihtiyaçlarına cevap vermezse ilişkide sorunlar çıkacaktır.

Kendisine vermemiş olduğu sevgi ve değeri karşı taraftan bekler, açığı bu şekilde kapatmaya çalışır. Öz benlik saygısı düşük olan insanların yüksek olanlara göre ayrılık durumlarında daha yüksek hasar almalarının temel sebeplerinden birisi de budur.

Mutlu Bir İlişki İçin Öz Saygınızı Geliştirin
Mutlu Bir İlişki İçin Öz Saygınızı Geliştirin

Öz değeri yüksek olan bir kişi kendisini hataları ile birlikte kabul edebildiği için karşısındaki kişinin de kusurlarından daha fazla şey ifade ettiğini bilir. Bunun yanında insan olarak sürekli bir değişim içerisinde olduğumuzun, içerisinde bulunduğumuz zaman ve bağlama göre değişkenlikler gösterebildiğimizi farkındadır. Kendisini seven ve benlik saygısı yüksek olan biri bir insan bir kere öfkelendi diye bu durumun onu kötü biri yapmayacağını bilir. Yani tek bir davranışla karşısındakini etiketlemekten kaçınır ve bu da kendisine ikili ilişkilerde karşısındakini olduğu gibi kabul etme fırsatını sağlar.

Kadın – Erkek ilişkileri hakkında yazdığım diğer yazılarıma göz atmak için https://www.oguzbal.com.tr/iliskiler/ linkini ziyaret edebilirsiniz.

Kendimizi sevmeyi ve öz saygı geliştirmeyi başarmadan bir ilişkiye başladığımızda bu çoğu zaman karşı tarafa bağımlı olma noktasına kadar gidebilmektedir. Böyle bir ilişki iki taraf içinde son derece mutsuz bir birliktelik olabilmektedir. Kaybetme korkusu ile bazı davranışlarda aşırılığa kaçılması ilişkilerde ciddi sorunlara yol açacaktır.

Eğer hem özel hayatınızda daha mutlu olmak ve hem de ikili ilişkilerinizi daha sağlam temeller üzerine inşa etmek istiyorsanız kendinizi daha çok sevmeli ve öz saygınızı kazanmalısınız.

Bir cevap yazın