fbpx
Affetmek

Affetmek ve Affetmeyi Öğrenebilmek

Sınırlayıcı İnançlardan Kurtularak Affedebilmek

Bu yazımda size, aslında çok sayıda insanın zorlandığı bir konu olan affetmenin doğasından ve öğrenilebilir olup olmadığından bahsedeceğim ve bazı pratik ip uçları sunmaya çalışacağım. Affetmek ve Affetmeyi Öğrenebilmek başlıklı yazım ile ilgili isterseniz yorum kısmına görüşlerinizi bırakabilirsiniz.

İnsanlar genelde düşünce ve duygularının farklı yönlere gittiğinin ve bu durumunda en çok birilerini affetmeye çalıştıklarında başlarına geldiğinin farkına varmazlar. Ancak aslında birini affetmek istediğinizde tam olarak yaşadığınız durum budur. Mantık çerçevesinde bakmayı başarabildiğiniz zamanlarda zihniniz size affetmeniz gerektiğini söylerken kalbiniz yani duygusal tarafınız kırgınlık ya da kin gütme gibi duygulara tutunuyor olabilir. Bazen de birini affetmeniz gerektiğini hissetmenize rağmen bunu mantık süzgecinize oturtamaz yani aslında kendinizi ikna edemezsiniz.

Affetmek ile ilgili olarak ilk bilmemiz gereken şeylerden birisi, antik çağlardan günümüze bütün inanç, enerji ve şifa bilimlerinin kendimizi iyileştirmek ve daha kaliteli bir hayat yaşamak için affetmeyi öğrenmek konusunda kendimizi eğitmemiz gerektiğidir. Affetmek size zihin, beden ve duygular arasında bağ kurabilmeniz ve bir bütün olabilmeniz konusunda avantaj sağlar.

Affetmek
Affetmek

Peki Affetmek Neden Bu Kadar Zordur?

Fiziksel bir rahatsızlığın tedavisinde bile problemin altında yatan zihinsel ve ruhsal sorunlar, yani aslında problemin özü çözüme kavuşturulmadığında genelde kısmi bir iyileşme gerçekleşmektedir. Bu durumu affetmek üzerine ele alacak olursak zihinsel yani mantık düzeyinde bir kişiyi affetmek istediğinizi ancak o kişiye karşı olumsuz duyguları barındırmaya devam ettiğinizi düşünün. Duygusal olarak kendinizi yatıştırmadığınız sürece affetmeniz neredeyse imkansızdır.

İşte mantık ve duygu arasında yaşadığımız bu ikilem aslında bize fayda sağlamıyor. Aynı zamanda geçmişten getirdiğimiz bu duygusal yükleri taşımaya devam etmek büyüme ve ilerleme yeteneğimizi de kısıtlıyor. Ve aslında affedemedikçe kendi kişisel sınırlarımızı oluşturarak devam ediyoruz.

Affetmek hakkında daha çok yazı okumak isterseniz https://www.oguzbal.com.tr/affetmek/ sayfama mutlaka göz atmanızı öneririm.

İşte tam olarak bu noktada size iyi bir haber verebilirim; bu sınırlardan kurtulabilmeniz mümkün! Bunun için atmanız gereken ilk adım sınırlamanız ile yüzleşmek olmalıdır. Mesela sizin sınırınız “o kişiyi affedemem” ya da “O bunu hak etmiyor” gibi düşünceler olabilir. Elbette hayatta hepimizin belirli sınırları vardır. Mesela hiçbir ekipman kullanmadan kuşlar gibi uçmayı isterseniz bunu başarabilme ihtimaliniz yoktur. Ancak bunun gibi fiziksel bir sınırlamanın ötesindeki herhangi bir sınırlama bizim belki çevremizden (özellikle aile bireyleri) ya da kendi kişisel deneyimlerimizden öğrendiğimiz sınırlamalardır. Bunu bir başlık altında incelemek gerekirse buna “Sınırlayıcı İnançlar” diyebiliriz.

Affetmeyi Engelleyen Sınırlayıcı İnançlar
Affetmeyi Engelleyen Sınırlayıcı İnançlar

Affetmeyi Engelleyen Sınırlayıcı İnançlar

İlk olarak sınırlayıcı affetmek ile ilgili sınırlayıcı inançlarınızın bir listesini çıkartın. Örnek vermek gerekirse:

  1. “Affetmeyi bilmiyorum.”
  2. “Ona olan öfkem dinmiyor.”
  3. “Ben bunu hak etmedim.”
  4. “Neden affetmek zorundayım?”

Affetmenizi engelleyen bu ve benzeri sınırlayıcı inançlarınız olabilir. İlk olarak bunları belirledikten sonra yapmanız gereken ikinci şey sorgulamaktır.

Sorgulayın

“bugüne kadar insanları affetme konusunda hep zorlandım. Geçmişe ve bugüne baktığımda bu durum beni üzüyor ve mutsuz ediyor. Aslında hissetmek istediğim şey tam olarak bu değil.”

Bu tarz bir sorgulama size aslında yaşamak istediğiniz şeyin bu olmadığını ve bu durumun size iyi gelmediğini hatırlatacaktır.

Teşekkür Edin

Sınırlayıcı inancınıza sizi bugüne kadar koruduğu için teşekkür edin.

Kendinizi Affedin

Affetmek konusunda zihinsel zincirlerinizden kurtulmak için son adım kendinizi affetmenizdir. Bu inançlar öyle ya da böyle sizin zihninizin ürünü ve bunun sorumluluğunu alın.

Bunları yapamıyorsanız size bir yol daha: affetmeyi başarabilen birilerini bulun. Kendinize şunları sorabilirsiniz:

  • “Diğer insanlar affedebiliyor mu?”
  • “Affederek daha mutlu bir yaşam sürebilen birileri var mı?”
Affetmek Neden Bu Kadar Zor?
Affetmek Neden Bu Kadar Zor?

Bu ve benzeri sorulardan bir tanesini bile olsa “Evet” olarak cevaplayabiliyorsanız bu size yaşadığınız şeyin sizin dünya haritanızda oluşturduğunuz sınırlayıcı bir inanç olduğunu kanıtlayacaktır. Bunu başardığınızda ise inançtan kurtulabileceğinizi ve ilerlemeye başlayabileceğinizi bilirsiniz.

Affetmeyi, affedebilmeyi biraz daha incelediğinizde, başarılı kişilerden bazılarının, kendilerine karşı haksızlık yapan kişileri gerçek anlamda affedebildiklerini görürsünüz. Aynı zamanda, diğer insanları, belki sizi gerçekten şaşırtacak şekilde, affetmeyi başarabilmiş “sıradan” insanların bunu nasıl başarabildiklerini anlattıkları hikayelerini de bulabilirsiniz.

Bu ve benzeri hikayelere bakarken ve bu konuda farkındalığınızı geliştirirken, aslında her insanın affetmeyi seçebileceğini fark edebilirsiniz. Bunun için ilk adım affetme ihtiyacınız olduğunun farkına varmak olmalıdır. Sana zarar vermiş olan bir kişi ile kalbin (duyguların) ve zihnin (düşüncelerin) çatışma mı yaşıyor? Eğer böyle bir durum yaşıyorsanız, bu affetmeye ihtiyaç duyduğunuza dair son derece önemli bir işarettir.

Affetmek aynı zamanda mutlu olmanızı da sağlayacaktır. Mutlu olmak ile ilgili daha önce yazmış olduğum https://www.oguzbal.com.tr/mutlu-olmanin-yollari/ yazıma göz atabilirsiniz.

Affetmenin ya da affetmemenin yalnızca bir seçimden ibaret olduğunu öğrendikten sonra, zihinsel ve duygusal olarak insanları affetmeyi seçebilir ve hayatınızı daha olumlu yönde yaşayabilirsiniz. Bu konuda bazılarını yukarıda saydığımız çok sayıda araç ve teknik vardır ve bunlardan faydalanabilirsiniz. Gerçekten affedebilmenin lezzetini bir kez tattığınız zaman bunun size ne kadar iyi geldiğini fark edeceksiniz. Affetmeyi başarabilmek, belki bu güne kadar kendinize koyduğunuzun farkında bile olmadığınız sınırlardan kurtulmanızı sağlayacak son derece güçlü bir duygu.

Affedin ve özgürlüğün tadını çıkartın.

Bir cevap yazın