fbpx
Etkili İletişimİletişim Becerileri

Etkili İletişim Becerileri ve Teknikleri Nelerdir?

Etkili İletişim Teknikleri Neden Önemlidir ve İletişim Nasıl Geliştirilir?

İletişim kurmak bizim diğer insanlar tarafından anlaşılmamızı ve onları anlamamızı sağlar. Etkili iletişim kurmak ise fikirlerimizi ve bilgilerimizi diğer insanlara etkili bir şekilde iletmek, aktif dinleyici olabilmek, iletişimde geri bildirim teknikleri konusunda ustalaşmak gibi bir çok iletişim tekniğini içerir. Bu yazımda sizlere etkili iletişim becerileri ve teknikleri konusunda bilgi vereceğim. İsterseniz ilk olarak “Etkili iletişim nedir?” sorusuna birlikte cevap arayalım.

Etkili İletişim Nedir?

Etkili iletişim kurabilme becerisi temelde hayatta sahip olabileceğimiz en önemli becerilerden birisidir. Diğer insanlara aktarmak istediklerimizi anlatabilmenin yolu iletişim becerilerinden geçer. İletişim becerimizi geliştirme çabamız, bir bebeğin annesinin çıkarttığı sesleri taklit etmeye çalışması gibi iç güdüsel bir durumdur.

İletişim en basit ifade ile bilgiyi bir kanaldan başka bir kanala aktarma eylemi olarak tanımlanabilir. Kimi zaman ses yolu ile (konuşma, şarkı vb.), kimi zaman görsel yollarla (kitap, dergi, grafik, logo, web sitesi gibi) ve kimi zaman da sözsüz iletişim teknikleri olarak geçen beden dili, jest ve mimikler şeklinde karşımıza çıkar. Çoğu zaman bu iletişim yöntemleri tek başına değil birkaç tanesinin bir arada olduğu kombinasyonlar şeklinde görülebilir.

İletişim becerileri nelerdir?

İletişim becerileri bilgileri farklı türlerde aktarırken ya da alırken kullandığımız yetenekler olarak da ifade edilebilir. Kimi zaman duygularımızı, kimi zaman etrafımızda olup bitenleri, kimi zaman da öğrendiğimiz bir bilgiyi aktarmak için iletişim kuruyoruz. İletişim becerileri etkin dinleme, etkili konuşma, gözlem yapabilme ve empati kurabilme becerilerini içerisinde barındırır. Tabi ki bu noktada faklı iletişim kanalları yolu ile (yüz yüze, telefonla ya da sosyal medya gibi) nasıl iletişim kurulacağını anlamak faydalı olabilir.

İletişim becerilerini geliştirmek kimi zaman bir ömür boyu bile sürebilir. Ancak burada iyi bir haber vermemiz gerekirse, iletişim becerilerini geliştirmek için yapabileceğiniz çok şey olduğunu söyleyebiliriz. Şimdi gelin bunlara birlikte bakalım.

İletişim Becerileri Nasıl Geliştirilir?

Eğer etkili bir iletişimci olabilmek istiyorsanız size yardımcı olabilecek iletişim becerileri türleri vardır. Bunlar aktif dinleme, iletişim tarzımızı kitleye göre uyarlama, dostluk, güven, empati ve saygı gibi unsurları içerir. Bu becerilerin bazıları farklı bağlamlarda birlikte çalışır ve o yüzden bütün iletişim becerileri ile ilgili kendinizi geliştirmenizi tavsiye ediyorum.

Etkili İletişim Teknikleri Neden Önemlidir ve İletişim Nasıl Geliştirilir?
Etkili İletişim Teknikleri Neden Önemlidir ve İletişim Nasıl Geliştirilir?

Aktif Dinleme Becerisi

Aktif dinleme becerisi aslında iletişim halinde olduğunuz kişiye bütün dikkatinizi vermek anlamına gelir. Aktif dinleme becerileri konusunda kendisini geliştiren kişiler karşı tarafa gösterdikleri ilgiden dolayı çoğu zaman saygılarını kazanırlar. Kağıt üzerinde basit gibi görünmekle birlikte aktif dinleme becerisini geliştirmek genellikle zordur. Etrafınızdaki bütün dikkat dağıtıcılardan (cep telefonu, bilgisayar ve diğer insanlar gibi) soyutlanarak karşınızdaki kişiye sorular sorarak ya da yorumlar yaparak aktif dinleme becerilerinizi geliştirebilirsiniz.

İletişimi Kitleye Uydurmak

Farklı durumlar için farklı iletişim tarzlarının uygun olduğu kaçınılmaz. Eğer iletişim becerilerinizi geliştirmek istiyorsanız iletişim kurduğunuz kişiye uygun şekilde iletişim kurmanız etkili iletişim kurabilmeniz konusundaki ilk adım olacaktır. Mesela iş başvurusu için potansiyel bir işveren ile görüşecekseniz çat kapı ziyarete gitmektense öncesinde bir telefon görüşmesi ya da mail göndermek daha uygun olabilir.

İletişim becerilerinizi geliştirmek için işe kendinizi daha iyi programlamayı öğrenerek başlayabilirsiniz. NLP teknikleri ile kendinizi ve iletişim becerilerinizi geliştirmek için >>> Hemen www.oguzbal.com.tr/nlp-egitimi-ve-faydalari/ bağlantısını ziyaret edebilir ve NLP teknikleri ile iletişiminizi geliştirmek hakkında daha detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz.

İletişimde Güven Unsuru

İnsanlar güven duydukları kişilerin fikirlerine daha çok önem vermektedirler. İletişim esnasında karşınızdakine güven verebilmek için göz teması kurmaya, omuzlarınız açık ve düz bir şekilde oturarak ya da anlatacağınız konu önemli ile önceden hazırlık yaparak iletişim kurmanızı öneriyorum. Bütün bu iletişim hazırlıkları size ve karşınızdakine güven verecektir. İletişimde kendinize güvenmenin ve dolayısıyla karşınızdakine bu güveni yansıtmanın gerek sosyal hayatınızda gerek potansiyel iş hayatında fazlasıyla işe yaramaktadır.

Etkili Bir İletişim İçin Geri Bildirim Tekniği

Güçlü bir iletişimci olmak istiyorsanız eleştirilere açık olmalı ve geri bildirim alma ve verme konusunda istekli olmalısınız. İletişimde geri bildirim tekniği, soruları cevaplamak, yapıcı eleştirilerde bulunmak, sorunlara çözüm geliştirmek gibi bir çok faydalıdır.

İletişimde Sesin Önemi

İletişim esnasında duyulabilir ve net olmak kritik derecede önemlidir. Etkili bir iletişimci olabilmek için sesinizi iletişim ortamında duyulabilecek şekilde ayarlamalısınız. Örneğin; bazı durumlarda yüksek sesle konuşmak kabalık ve saygısızlık şeklinde algılanabilir. Eğer sesinizin yüksekliği konusunda kararsız kaldıysanız durun ve ortamı gözlemledikten sonra ses yüksekliğinizi ayarlayın.

İletişimi Geliştirmek için Empati Kurma Becerisi

Empati kurabilmek karşımızdaki kişilerin duygularını anlayabilmek ve paylaşabilmek anlamına gelir. Empati kurabilmek, etkili iletişim açısından hem iş hayatında, hem sosyal hayatta son derece önemlidir. İletişim içerisinde olduğunuz her durumda insanların duygularını anlamak ve duruma uygun bir yanıt vermek etkili iletişim kurabilmek açısından son derece önemlidir.

İletişimde Sözsüz İletişim Unsurlarının Önemi

İletişimde beden dili, jest ve mimik kullanımı ve göz teması gibi söz içermeyen bir takım ipuçları ile aslında çok fazla iletişim kuruyoruz. Karşınızdaki kişiyi dinlerken hem sözlerine hem de sözel olmayan iletişim araçlarına dikkat etmelisiniz. Aynı şekilde siz de kurduğunuz iletişimlerde anlattıklarınızı sözsüz iletişim araçlarıyla da desteklemelisiniz.

Etkili İletişim Kurabilmek için Öneriler
Etkili İletişim Kurabilmek için Öneriler

 

Etkili İletişim Kurabilmek için Öneriler

İletişimde Güçlü Yönlerinizi Belirleyin:

Etkili iletişim becerileri konusunda kendinizi geliştirmek ve daha iyi bir iletişimi olmak istiyorsanız kurduğunuz her türlü iletişimde kendinizi gözlemleyerek işe başlayın. İlk olarak iletişimde güçlü yönlerinizi belirleyin ve sonrasında bu yönlerinizi geliştirerek devam edin. Unutmayın ki iyi bir iletişimci olmak için bol deneyim ve uygulama gerekiyor.

Kişisel İletişim Tarzınız Hakkında Geri Bildirim İsteyin:

Bazen kendimiz hakkında çok objektif olamayabiliyoruz. Böyle durumlarda güvendiğimiz bir başka kişiden iletişim tarzımız ile ilgili eleştiride bulunmasını istemek daha doğru olabilir. Daha başarılı iletişim kurabilmek için bir arkadaşınız ya da meslektaşınızdan geri bildirim istemek çoğu zaman işe yarayacaktır. Böylece usta bir iletişimci olmak için iyileştirmeniz gereken alanları daha kolay belirleyebilirsiniz.

İletişim Alışkanlıklarınız Üzerinde Düşünün

Çoğu zaman iletişim kurma yöntemlerimiz geçmişte bir şekilde edindiğimiz iletişim alışkanlıklarına dayanır. İletişim alışkanlıklarınızın farkına vararak daha iyi bir iletişimci olmak için iletişim becerilerinizi geliştirecek yeni alışkanlıklar edinmeniz daha iyi bir iletişimci olmanıza yardımcı olabilir. Örnek vermek gerekirse bu alışkanlıklar karşıdaki kişiye daha duyarlı olmak, iletişim esnasında göz teması kurmak, karşınızdakine olumlu geri bildirimler vermek ya da karşınızdakine soru sormak gibi iletişiminizi güçlendirecek alışkanlıklar olabilir.

İletişim Becerileri Üzerine Eğitim Alın

Etkili iletişim becerileri konusunda kendinizi geliştirmek için çok sayıda eğitim ve kurs bulunuyor. Eğer kendi çabalarınızla bu konuda sınırlı kaldığınızı düşünüyorsanız iletişim teknikleri ile ilgili profesyonel destek almak faydalı olabilir.

İletişim Fırsatları Arayın

Eğer iletişim becerilerinizi geliştirmek istiyorsanız her an iletişime açık olmalı ve her iletişim fırsatını değerlendirmelisiniz. Bunu yapmak hem iletişim becerileri konusunda edindiğiniz yeni bilgileri taze tutmanıza ve bunun yanında edindiğiniz yeni iletişim tekniklerini de daha çok uygulamanıza fırsat verir. Her iletişim fırsatını değerlendirerek iletişim konusundaki deneyiminizi arttırın.

Bir cevap yazın